Nie tylko pralki i wiertarki. Bosch z alternatywą dla Ubera

Firma Bosch pokazuje, że nie przegapia zmian związanych z nowymi technologiami. Na konferencji Bosch ConnectedWorld w Berlinie zaprezentowano rozwiązania z dziedziny internetu rzeczy i… wykorzystujące nową ekonomię.

Nie tylko pralki i wiertarki. Bosch z alternatywą dla Ubera
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek

23.02.2018 | aktual.: 23.02.2018 13:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bosch przejmuje amerykański start-up SPLT. To twórcy platformy, przy pomocy której firmy, uniwersytety i podmioty administracji mogą organizować wspólne przejazdy dla swoich pracowników. Wiemy jak działa Uber, wiemy jak działa BlaBlaCar - SPLT niejako połączło te dwie idee. Osoba jadąca do pracy lub szkoły może poprosić aplikację, by znalazła ludzi z okolicy zmierzających w tym samym kierunku. Algorytm w ciągu paru sekund znajduje chętnych, oblicza najszybszą drogę w danych warunkach i przejmuje dawniej dość czasochłonną koordynację miejsca i czasu wyjazdu, optymalnej trasy i pasażerów. Podróżują ze sobą znajomi, a więc odpada również niechęć do jazdy z obcymi ludźmi.

Bosch zdaje sobie sprawę z tego, że w przyszłości elektryczne auta mogą dominować na drogach. I już ma rozwiązanie, które ułatwi kierowcom życie. Nazywa się “system!e”. To algorytm, który na podstawie takich danych jak stan naładowania akumulatora, zużycie energii na działanie ogrzewania lub klimatyzacji, styl jazdy kierowcy i warunki na drogach, opracuje dokładny zasięg pojazdu. Ale system nie tylko będzie wiedział, kiedy bateria się rozładuje, ale też podpowie, gdzie najlepiej ją podładować. Np. w miejscach, w których niedaleko można zrobić zakupy albo zjeść obiad.

Na berlińskiej konferencji Bosch ConnectedWorld firma zaprezentowała też gadżety z dziedziny internetu rzeczy. Czyli takie, które podłączone są do sieci, dzięki czemu oferują dodatkowe funkcje. Dobrym przykładem jest Intelligent Glove, czyli “inteligentna rękawica”. Na czym polega rzekoma “mądrość” nowoczesnej rękawiczki?

Rozpoznaje ruchy dłoni i pomaga skrócić fazę przyuczania nowych pracowników. Ponadto rękawica instruuje pracownika, jak prawidłowo wykonać poszczególne kroki montażowe lub dokumentuje etapy produkcji, np. pobranie elementów. Dane są przekazywane przez Bluetooth do komputera lub na smartfon i tam porównywane z wcześniej zapisanymi sekwencjami ruchów.

Zaprezentowano też wirtualnych asystentów, którzy monitorują pracę pracownika, rozpoznają przedmioty i mogą podpowiedzieć, jakie czynności należy wykonać oraz czego unikać. Np. dzięki ActiveAssist system znakuje za pomocą sygnałów świetlnych te pojemniki materiałowe, w których znajdują się śruby i inne elementy potrzebne do wykonania kolejnej czynności.

Bosch ma też coś dla domów i firm. Platforma Home Connect niezależnie od aktualnego miejsca pobytu pozwala sterować sprzętem AGD firmy Bosch oraz innych producentów. Z kolei Platforma Connected Building to rozwiązanie dla inteligentnych budynków. System analizuje dane dotyczące np. jakości powietrza czy obecności osób w budynku. To pozwala zamykać okna i drzwi w razie potrzeby, zmniejszając zużycie energii. Platforma dostarcza także informacji o wykorzystaniu pomieszczeń i obłożeniu stanowisk pracy. W biurach, które mają elastyczną organizację stanowisk pracy, pracownik może w ten sposób szybko znaleźć wolne miejsce do pracy. Całość pozwala także w bardziej efektywny sposób zarządzać oświetleniem oraz serwisem sprzątającym - w końcu jak na dłoni widać, gdzie można posprząta nikomu nie przeszkadzając, bo pomieszczenie stoi puste.

Bosch ConnectedWorld to jedna z największych na świecie międzynarodowych imprez poświęconych zagadnieniom z dziedziny internetu rzeczy.

Komentarze (0)