Nie tylko Pendolino. Polskie pociągi pojadą 200 km/h

Nie tylko Pendolino. Polskie pociągi pojadą 200 km/h

Nie tylko Pendolino. Polskie pociągi pojadą 200 km/h
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | kaffeeeinstein
Adam Bednarek
04.06.2018 11:55, aktualizacja: 04.06.2018 12:05

Dziś tylko pasażerowie Pendolino podróżują z prędkością 200 km/h. Może się to jednak zmienić, bo wkrótce rozpędzą się też "Husarze" należące do PKP Intercity.

To jedyne lokomotywy PKP Intercity, które mogą rozpędzić się do 200 km/h. Teoretycznie, bo takich prędkości nie osiągają. "Nie zostały jednak fabrycznie wyposażone w system ETCS, dzięki któremu mogłyby kursować w Polsce z prędkością, do której są fabrycznie przygotowane" - przypomina portal rynek-kolejowy.pl.

Okazuje się jednak, że "Husarze", czyli tak naprawdę elektrowozy Siemens Taurus, w końcu zostaną doposażone w urządzenia ETCS.

- PKP Intercity nie zrezygnowało z tego projektu. Przetarg zostanie powtórzony, a termin finalnej implementacji systemu będzie zależny od oferty wykonawcy. Należy podkreślić, że PKP Intercity systematycznie zwiększa udział pojazdów wyposażonych w ETCS w swoim parku taborowym. Wszystkie nowe projekty taborowe, dotyczące zakupu pojazdów trakcyjnych, zakładają wyposażenie tych pojazdów w system ETCS poziomu 2 – zdradziła w rozmowie z serwisem rynek-kolejowy.pl Agnieszka Serbeńska, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Niestety nie wiadomo jeszcze, kiedy to się stanie. Wcześniejsze przetargi nie wyłoniły zwycięzcy, a w 2014 roku PKP Intercity zrezygnowało z pomysłu, gdy na tory wjechały pociągi Pendolino.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)