Netia rozbudowuje sieć NGA

Netia rozbudowuje sieć NGA

Netia rozbudowuje sieć NGA
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
10.07.2013 09:30

W zasięgu sieci NGA Netii (ang. Next Generation Access) jest już połowa sieci miedzianej i ponad 800 tys. lokali. Tam możliwe jest świadczenie usług w oparciu o VDSL2 (50 Mb/s w stronę do klienta i 5 Mb/s od niego).

Ostatnio modernizacja została przeprowadzona w miejscowościach: Aleksandrów Łódzki, Bielawa, Bielsko-Biała, Bolesławiec, Braniewo, Cieszyn, Dzierżoniów, Elbląg, Głogów , Jawor, Jelenia Góra, Kłodzko, Legnica, Lubań, Lubin, Lubsko, Łódź, Nowa Sól, Oleśnica, Skoczów, Strzegom, Strzelin, Sztum, Świdnica, Świebodzice, Świebodzin, Wałbrzych, Wrocław, Zgorzelec, Zielona Góra, Żagań, Żary i Żywiec. Kolejne są w trakcie realizacji.

Z końcem czerwca Netia zadecydowała o modernizacji kolejnych sieci ETTH (Internetia) do standardu FTTB (światłowód do budynku, potem łącze ethernetowe). Po ich zakończeniu w pierwszej połowie 2014 roku przybędzie prawie 50 tys. lokali w zasięgu sieci FOTON (do 100 Mb/s w stronę do klienta i do 50 Mb/s od niego). Dziś już ponad 200 tys. lokali w zasięgu sieci ETTH spełnia te kryteria.

Nowe inwestycje ETTH obejmą takie lokalizacje jak: Białystok, Jastrzębie-Zdrój, Jelcz-Laskowice, Katowice, Kluczbork, Kraków, Leszno, Ozimek, Piaseczno, Poznań, Ruda Śląska, Szczecin, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Tczew, Trzebnica i Wrocław.

Netia startuje również z realizacją inwestycji FTTH (światłowód do domu) dla 18 tys. lokali w zasięgu sieci GPON 1 Gb/s, a sama inwestycja objęta jest dofinansowaniem unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. dolnośląskiego.

_ - To wszystko zbliża nas do osiągnięcia celu, jaki sobie postawiliśmy na ten rok, czyli 50 proc. własnej sieci w zasięgu NGA _ - napisał blogu firmowym Netii Paweł Caban, który odpowiada za działania związane z NGA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)