Netbooki - TOP 3 w pięciu kategoriach

Netbooki - TOP 3 w pięciu kategoriach

Netbooki - TOP 3 w pięciu kategoriach
31.07.2009 06:30, aktualizacja: 31.07.2009 11:16

To, że notebooki opanowały rynek już wiemy. W chwili obecnej większość użytkowników komputerów podczas zakupu decyduje się na coś mniejszego, co ładnie będzie prezentowało się na biurku, ale też spełni swoje zadanie. Mimo wszystko, niektórzy potrzebują jeszcze coś mniejszego niż standardowy notebook z matrycą 15,4". Asus wprowadził jako pierwszy netbooka Asus Eee PC i zaraził tym sprzętem innych producentów. Dla użytkowników, którzy zastanawiają się jaki "maluch" byłby dla nich najlepszy wychodzimy im naprzeciw i prezentujemy TOP 3 w pięciu kategoriach

To, że notebooki opanowały rynek już wiemy. W chwili obecnej większość użytkowników komputerów podczas zakupu decyduje się na coś mniejszego, co ładnie będzie prezentowało się na biurku, ale też spełni swoje zadanie. Mimo wszystko, niektórzy potrzebują czegoś o jeszcze mniejszych rozmiarach niż standardowy notebook z matrycą 15,4". Asus wprowadził jako pierwszy netbooka Asus Eee PC i zaraził tym sprzętem innych producentów. Dla użytkowników, którzy zastanawiają się jaki "maluch" byłby dla nich najlepszy prezentujemy TOP 3 netbooki w pięciu kategoriach.

Obraz
© (fot. idg)

Najlepszy dla kobiety

Cóż dla kobiety może być kryterium podczas wyboru netbooka? Wygląd netbooka, ale czy jego waga też nie jest ważna? Wszak kobiety to często słabsze istoty od mężczyzn i z trudnością przychodzi im noszenie na ramieniu kilkukilogramowej torby. Poniżej prezentujemy 5 najlżejszych netbooków jakie znajdziemy na rynku.

1. Asus Eee PC T91

PC T9. to pierwszy na naszym rynku netbook Asusa wyposażony w dotykowy ekran. Ciekawostka, gadżet? Z pewnością, ale może się okazać bardzo przydatny gdy np. na komputerze mają pracować dzieci, które nie umieją jeszcze pisać na klawiaturze. Również dorośli będą mieć sporo frajdy z dotykowego ekranu. W tym dotykowym "brzdącu" znajdziemy procesor Intel Atom 1,33 GHz, 1GB pamięci RAM, 160GB przestrzeni dyskowej oraz dotykową 8,9" matrycę. Sugerowana cena za ten produkt to 1999zł.

Obraz
© (fot. idg)

2. Dell Inspirion 910

Zanim Inspiron 91. pojawił się na rynku, kilkakrotnie zmieniał swoje imię. I nawet dziś do końca nie wiadomo, czy bardziej wskazane jest posługiwanie się tym oznaczeniem, czy też równie często używanym Mini 9. Tak czy owak, mówimy o netbooku Della wyposażonym w 8,9" ekran, a więc wpisującym się w główny nurt miniaturowych komputerów przenośnych. W wyposażeniu tego netbooka znajdziemy standardowy procesor Intel Atom taktowany zegarem 1,6GHz, 1GB pamięci RAM oraz 16GB dysk twardy wyprodukowany w nowej technologii SSD. Cena waha się w graniach 1599zł.

3. Toshiba NB100

NB10. należy do rzeszy urządzeń opartych na procesorze Intel Atom (1,6GHz). Podstawowe parametry netbooka nie wyróżniają go zbytnio od rywali takich jak ASUS Eee PC 901, Acer Aspire One 150B czy MSI Wind U100. Toshiba postawiła na najbardziej standardową specyfikację, jaką jest ekran o przekątnej 8,9 cala (1024x600), 1 GB pamięci i twardy dysk 80 GB. Odpowiada to konfiguracji Eee PC 901, a z wyjątkiem mniejszego wyświetlacza - również Winda U100. Mimo wszystko za Toshibę zapłacimy najmniej - 1290zł.

Najlepszy dla studenta

W dzisiejszych czasach student już rzadko korzysta ze skryptów pisanych ręcznie. Wszystko kręci się wokół, plików PDF, DOC itd. Ważny dla studenta jest też dostęp do Internetu a Hot Spoty na uczelniach to już standard. Przykładowy żak spędza na terenie uczelni przeważnie większość swojego dnia. Nie zawsze ma możliwość skorzystania z podłączenia netbooka do sieci elektrycznej w celu podładowania akumulatorów, dla tego też ważnym aspektem w wyborze sprzętu dla studenta jest wydajność zasilania bateryjnego. Poniżej trzy produkty o najdłuższym czasie pracy na akumulatorze.

1. MSI Wind U115 Hybrid

Jest to jeden z pierwszych netbooków z procesorem Intel Atom Z53. (1,6GHz) i dwoma dyskami - SSD i standardowym 2,5 calowym HDD SATA. Zainstalowanie dwóch dysków pozwala studentowi na pisanie notatek aż przez 9 godzin bez potrzeby doładowania baterii. Długo pracuje na baterii, a zastosowany 10 calowy wyświetlacz i pełnowymiarowa klawiatura czynią go użytecznym i poręcznym narzędziem do pracy. W "wiaterku" znajdziemy również 1024MB pamięci RAM. Cena jaką musimy zapłacić za MSI to 2099zł.

Obraz
© (fot. idg)

2. Asus Eee PC 1005HA-SBLK01

Jeden z ciekawszych netbooków Asusa, ma nieco grubszą obudowę niż model 1008HA (seria Seeshell), dysponuje za to odczepianą baterią. W środku to standardowy Atom (1,66GHz), który na baterii pracuje dłużej niż model 1000HE, ma 10,2 calowy wyświetlacz i rozsądnych wymiarów klawiaturę. Do standardowego wyposażenia należy również dysk 160GB oraz 1GB RAM. Czas pracy na zasilaniu bateryjnym to około 8 godzin. Jeśli porównamy tego Asusa z wyżej wymienionym MSI to Eee jest potencjalnym produktem na którego skusi się student, przede wszystkim jeśli chodzi o cenę. Za 1005HA zapłacimy 200zł mniej (1899zł) co pozwoli na zakup dodatkowej pamięci RAM.

3. Asus Eee PC 901-BK031X

Eee PC to obecnie najbardziej znana i najczęściej kupowana marka netbooków na świecie. I chociaż triumfy święcą głównie modele z serii 100. wyposażone w 10-calowe ekrany, to tańsze wersje 901 wciąż znajdują wielu zwolenników. 9 calowa matryca, Intel Atom (1,6GHz), 1GB pamięci operacyjnej, 12GB powierzchni dyskowej na szybkim dysku SSD oraz 7,5 godziny pracy na baterii a za to wszystko zapłacimy tylko 1099zł. Studencie-to jest sprzęt dla Ciebie.

Najszybszy na rynku

Nie masz ochoty na targanie torby z notebookiem, która często waży blisko 5kg? Wymień swój sprzęt na netbooka. Poniżej prezentujemy Wam trzy najwydajniejsze na rynku "maluchy". Zapraszamy do lektury.

1. Asus N10J-HV010C

Bardzo trudno jednoznacznie sklasyfikować ten komputer: niby netbook, bo oparty na procesorze Intel Atom (1,6GHz) i pozbawiony wewnętrznego napędu optycznego, ale niektórymi elementami wyposażenia oraz ceną wychodzący poza tę kategorię. ASUS modelem N10. stawia pomost między netbookami i subnotebookami, proponując mobilne urządzenie internetowe z porządnym układem graficznym. Przyglądając się specyfikacji tego urządzenia zobaczymy, że oprócz wspomnianego Atoma mamy również do czynienia z 2GB pamięci RAM DDR2, aż 250GB HDD, oraz bardzo wydajną kartą graficzną jak na netbooka nVidia GeForce 9300 GS. Wszystko to przykryte 10 calową matrycą. Myślicie pewnie, że za taką wydajność trzeba sporo zapłacić. Macie rację. Za taki sprzęt zapłacimy 2499zł.

Obraz
© (fot. idg)

2. Acer Aspire One D150

Następca udanego i bardzo popularnego netbooka Acera wreszcie otrzymuje większy ekran i długo działa na baterii. Do tego trzeba jeszcze dodać całkiem niezła wydajność jak na 10-calowy sprzęt. Intel Atom 1,6 GHz, 1 GB RAM oraz 16. GB HDD sprawiło, że Acer stał się "numerem dwa" w naszym zestawieniu. W naszych testach ten produkt uzyskał aż 747 punktów w programie 3DMark03. Za to "cacko" musimy zapłacić 1599zł

3. Lenovo IdeaPad S10

Seria notebooków IdeaPad odróżnia się od pozostałych modeli Lenovo interesującym, nowoczesnym wzornictwem, które przyciąga uwagę. Szkoda więc, że w wypadku pierwszego netbooka chińskiej firmy poza nazewnictwem nie zaczerpnięto wiele z rodziny klasycznych laptopów. Mimo wszystko, wygląd nie mówi nam o tym co siedzi pod maską tego netbooka. Unosząc 10-calową matrycę znajdziemy Atoma 1,6 GHz, 102. MB pamięci operacyjnej oraz magazyn danych o pojemności 160 GB. Wszystkie te komponenty produkują 631 punktów w 3dMarku03. Cena to tylko 1499zł.

Najbardziej uniwersalny

Przeglądając znane w sieci fora internetowe często spotykamy się z pytaniami: "Jakiego mam kupić netbooka - sprzęt do wszystkiego". Wszystko byłoby dobrze gdyby nie to, że każdy potrzebuje sprzętu do własnych zadań. Mamy jednak dla Was trzy produkty, które oferują maksymalne możliwości.

1. Asus N10J-HV010C

Wspomniany wcześniej Asus, który jest netbookiem oferującym najwyższą wydajność, również w kwestii uniwersalności wiedzie prym. Same parametry tego małego "potworka" sprawiają niezłe wrażenie (Intel Atom 1,6 GHz, 2 GB RAM, 25. GB, GF 9300GS) a dodając do tego złącze HDMI czy Gniazdo Express Card 34mn, N10J sprawa wrażenie multimedialnego sprzętu. I tak właśnie jest. Rzadko który netbook oferuje samo gniazdo Express Card, które pozwala nam na szybką rozbudowę sprzętu. Niestety jesteśmy zmuszeni zapłacić za takie wygody około 2499zł.

2. ICom, LightBook 1020

Podstawowa zaleta netbooka leży nie w jego niewielkich rozmiarach, lecz chyba przede wszystkim w niskiej cenie - przynajmniej w porównaniu do klasycznych notebooków. Tymczasem produkt firmy ICom cenowo równa się z większymi kuzynami, ale nie możemy zapomnieć o jego niezłej wydajności. Intel Atom 1,6 GHz, 2 GB RAM oraz 25. GB dysk twardy produkuje 613 punktów w 3DMark03. Taka konfiguracja LightBooka daje mu możliwość sprostania nie jednemu zadaniu. Szkoda tylko, że jesteśmy zmuszeni zapłacić z IComa aż 1999zł.

Obraz
© (fot. idg)

3. Acer Aspire One 751h-52Br

Dlaczego ten netbook stał się jednym z TOP 3 w naszym zestawieniu? Głównie ze względu na matrycę. 11,6 cali oferuje na pewno większy komfort podczas pracy z tym Acerem. Dodając do tego pełnowymiarową klawiaturę mamy świetny, mobilny sprzęt. Szkoda, że w cenie 1999zł producent nie zainstalował jeszcze modemu HSDP. Dałoby to pełny obraz netbooka z wydajnym zasilaniem bateryjnym oraz dostępem do sieci Internet w każdym miejscu. Pozostałe podzespoły są raczej standardowe dla tego typu urządzeń (Atom 1,3. GHz, 1 GB RAM, 160 GB HDD).

Najlepszy dla ucznia

Wspominaliśmy już o naszych studentach, ale co z uczniami? Dla nich też mamy małe porównanie trzech produktów. Tym razem jednak skupimy się na opłacalności. Mamy tutaj na myśli porównanie "cena kontra wydajność". Niedługo koniec wakacji, czas się zastanowić co dla Ciebie będzie najlepsze.

1. Asus Eee PC 1000H

Nawet jeśli małe jest piękne, to dla wielu ważniejszy od urody jest komfort użytkowania. W wypadku pierwszych modeli Eee PC trudno było mówić o wygodzie - malutka klawiatura i 7-calowy ekran mogły się podobać głównie dzieciom, a 2-3 godziny pracy na baterii nie zadowalały zwolenników prawdziwej mobilności. Presja użytkowników i konkurencji spowodowały, że ASUS wprowadził większe wersje swych maluchów. Najbardziej rozbudowaną z nich jest Eee PC 1000H, wyposażona m.in. w Bluetooth i obsługę Wi-Fi n, oraz Atoma 1,6 GHz, 1 GB pamięci operacyjnej, 16. GB HDD. Za 10 calowy sprzęt zapłacimy 1430zł, ale na pewno jest to cena którą można wydać w zamian za komfort pracy na tej maszynie.

Obraz
© (fot. idg)

2. Asus Eee PC 1000HE

Asus Eee PC 1000HE to odświeżona wersja doskonałego netbooka 1000H. W porównaniu do poprzednika oferuje pojemniejszą baterię i nieco szybszy procesor. Obudowa, matrycą są identyczne i bardzo dobrze, bo poprzednik był chwalony za te elementy wyposażenia. Procesor z jakim teraz mamy do czynienia to też Intel Atom ale już o taktowaniu 1,6. GHz. Reszta podzespołów jest bez zmian czyli, 1 GB pamięci RAM, 160 GB powierzchni dyskowej oraz 10 calowa matryca. Za 50 minut pracy na baterii więcej, mamy zapłacić 100zł (1530zł).

3. Asus Eee PC 901-BK031X

Ten netbook pojawił się już w naszym zestawieniu w kategorii Najlepszy dla studenta. Myślę, że nie dziwi ten fakt, że Asus Eee PC 90. pojawia się też tutaj. Ten produkt oferuje niezłą wydajność, bardzo długi czas pracy na akumulatorze oraz m.in. Bluetooth oraz WiFi n. Zaglądając do specyfikacji ujrzymy standardowy procesor Intela o taktowaniu 1,6 GHz, 1 GB RAM, 12 GB dysk SSD oraz 9 calową matrycę. To wszystko można dostać już za 1099zł. Idealne rozwiązanie dla ucznia.

Podsumowanie

Netbooki kierowane są przede wszystkim do osób, które często podróżują. Potrzebują jakiegoś maksymalnie mobilnego rozwiązania tzn., połączenia z Internetem w każdym miejscu, możliwie najdłuższej pracy na zasilaniu bateryjnym a do tego sprzętu o małych rozmiarach i niskiej wadze. Od czasu gdy na rynku pojawił się pierwszy model netbooka wyprodukowany przez firmę Asus, widzimy ciągle pojawiające się nowe modele tych maleństw. Lenovo, MSI, Acer i wiele innych producentów poszło w ślady Asusa i jego Eee PC. Mamy nadzieje, że to zestawienie ułatwi wielu naszym czytelnikom dokonanie wyboru.

Autor tekstu: Przemysław Niewęgłowski

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (120)