Nek wulkaniczny na Dolnym Śląsku. Prawie jak japońska góra Fudżi
Na Dolnym Śląsku znajduje się nek wulkaniczny, przypominający japońską górę Fudżi. Ostrzyca, bo o niej mowa, jest symbolem Pogórza Kaczawskiego, będąc przy tym jego najwyższym szczytem.
19.10.2024 10:30
Ostrzyca to najwyższe wzniesie Pogórza Kaczawskiego. Szczyt o wysokości 501 m n.p.m. wyróżnia się przede wszystkim swoim charakterystycznym stożkowym kształtem. Zlokalizowana niedaleko wsi Probosczów góra przypomina z tego względu słynny japoński wulkan Fudżi.
Ostrzyca to miejsce interesujące nie tylko ze względu na walory turystyczne, ale także geologiczno-geomorfologiczne i botaniczne. Jak czytamy w serwisie gorykaczawskie.pl, szczytowe partie Ostrzycy zbudowane są z bazaltu. Samo wzniesienie jest nekiem, czyli fragmentem dawnego komina wulkanicznego, który wraz z upływem czasu ulegał przemianom ze względu na wietrzenie i erozję.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wulkany na Dolnym Śląsku
Bazaltowa lawa, która zastygała w przewodzie komina, ochładzała się. Zmniejszała przy tym swoją objętość, a następnie pękała według wzoru, tworząc przy tym kolumny o 15-30 cm. Jak podano w serwisie poświęconym Górom Kaczawksim, szczególnym elementem przyrody Ostrzycy są gołoborza, które powstały w wyniku wietrzenia mechanicznego skałek bazaltowych, odpadania fragmentów skalnych, gromadzenia na stoku i powolnego ich przemieszczania.
Ostrzyca zlokalizowana jest w Krainie Wygasłych Wulkanów. Region ten w marcu 2024 r. został wpisany na listę Światowych Geoparków UNESCO.
- Jako państwowa służba geologiczna jesteśmy niezmiernie dumni, że Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów jako już trzeci geopark z naszego kraju dołączył do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu – powiedziała PAP dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.
Skarby w wygasłych wulkanach
Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego i Chińskiej Akademii Nauk wynika, że wygasłe wulkany mogą stanowić prawdziwy skarbiec pierwiastków ziem rzadkich. Wygasłe wulkany mogą zawierać znacznie więcej tego rodzaju surowców w porównaniu ze skałami z wulkanów aktywnych. Odkrycie to może znacząco wpłynąć na dostępność tego rodzaju pierwiastków.
Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski