Nawigacja wewnątrz budynków? Teraz to możliwe!

Naukowcy opracowali rozwiązanie ułatwiające poruszanie się po nieznanym budynku, do którego nie dochodzi sygnał GPS.

Nawigacja wewnątrz budynków? Teraz to możliwe!
Źródło zdjęć: © University of Oulu

Obraz
© (fot. University of Oulu)

Ludzie od dawna używali kompasów, aby móc bezpiecznie podróżować w nieznanym terenie. Naukowcy z University of Oulu w Finlandii, pracujący dla małej firmy technologicznej Indoor Atlas, postanowili zastosować tę samą technologię dla ułatwienia poruszania się w pomieszczeniach, gdzie nie sięga normalny sygnał systemu GPS.

Naukowcy z Indoor Atlas zamontowali w smartfonie dwa czujniki magnetyczne. Ponieważ konstrukcja każdego budynku wywołuje specyficzne zmiany pola magnetycznego Ziemi, zależne m.in. od użytych materiałów budowlanych, fragmenty budynku o najbardziej zaburzonym polu magnetycznym są swoistymi "punktami stałymi", według których można prowadzić nawigację.

Badacze z University of Oulu w tym celu połączyli owe mapy największych anomalii budynku planami cyfrowymi jego poszczególnych pięter. Tworzona jest w ten sposób cyfrowa mapa magnetyczna, umieszczona np. w chmurze komputerowej. Użytkownik ze smartfonem, w którym są umieszczone dwa czujniki magnetyczne, musi tylko załadować aplikację, podając adres budynku, w którym się znajduje. To spowoduje pobranie jego cyfrowego planu magnetycznego, który ułatwi poruszanie się.

Obecnie istnieje wiele metod poruszania się w budynkach, gdzie nie dochodzi sygnał GPS. Typowym systemem używanym w tym celu jest nawigacja według sygnałów radiowych lub sieciowa korzystająca z protokołu bezprzewodowego Wi-Fi. Ma ona dokładność do 1. m. System nawigacji magnetycznej, stworzony przez naukowców z Finlandii ma dokładność średnią od 10 cm do 2 m w zależności od typu budynku (w budynkach o masywnej konstrukcji żelbetowej dokładność pomiaru jest mniejsza). Pozwala to naukowcom projektować na podstawie systemu nawigacji magnetycznej np. systemy do obserwacji ruchu dla centrów handlowych, sprawdzające, gdzie koncentrują się potencjalni klienci.

Dodatkowym ułatwieniem przy wprowadzaniu systemu nawigacji stworzonego przez Indoor Atlas jest to, że w przypadku wszystkich typów smartfonów montaż czujników magnetycznych jest sprawą prostą, a same czujniki są bardzo tanie.

Jak powiedział "Technology Review" Bruce Krulwich, analityk rynku mobilnego z firmy Grizzly Analytics ponad 4. firm technologicznych pracuje obecnie nad problemem nawigacji wewnątrz budynków. Jego zdaniem do 2016 roku na tym rynku pojawi się 120 tys. różnego typu map do rozwiązań nawigacyjnych, opartych zwykle na namierzaniu radiowym.

Jednak sygnał radiowy nie zawsze jest dostępny, natomiast pomiar według pola magnetycznego może działać zawsze, stąd zdaniem analityków rozwiązanie Indoor Atlas ma duże szanse na karierę rynkową i zastosowanie przez wielu programistów aplikacji, którzy zastosują je do tworzenia specyficznych rozwiązań lokalizacyjnych np. dla marketingu czy logistyki firmowej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)