Trwa ładowanie...

Nawigacja GPS może uszkodzić mózg

Veronique Bohbot - profesor psychiatrii w Douglas Mental Health University Institute i McGill University, wraz z grupą badaczy z McGill odkryli, że osoby często korzystające z nawigacji GPS narażeni są na uszkodzenie części mózgu odpowiedzialnej za orientację w przestrzeni

Share
Nawigacja GPS może uszkodzić mózg
Źródło: jupiterimages
d2x263p

Badania wskazują, że ludzie w naturalny sposób używają dwóch metod nawigowania. Pierwsza polega na wykorzystaniu orientacji przestrzennej przez stworzenie w głowie mapy z charakterystycznymi punktami i nawigowaniu z ich wykorzystaniem. Druga metoda to właściwie odtwarzanie przebytej wcześniej trasy, bez bardziej wymagającego tworzenia kognitywnych map przestrzeni. Podobną strategię znajdywania najlepszej trasy stosują nawigacje GPS.

(fot. Fuse/Thinkstock)
Źródło: (fot. Fuse/Thinkstock)

Po zbadaniu grupy pacjentów metodą rezonansu magnetycznego okazało się, że osoby korzystające na co dzień z metody nawigowania przez tworzenie w głowie map, wykazywały większą aktywność w obszarze mózgu zwanym hipokampem, który odpowiedzialny jest właśnie za orientację przestrzenną i zdolność nawigacji w terenie.

d2x263p

Osoby korzystające często z pomocy GPS przestają z czasem kreślić w głowach mapy przestrzeni, co powoduje atrofię hipokampu. Idąc dalej tym śladem, naukowcy zauważyli, że osoby używające GPS są bardziej narażone na chorobę Alzheimera, która zaczyna się właśnie od zaatakowania tej części mózgu.

Aby zapobiec zanikom pamięci i gwałtownemu postępowaniu choroby Alzheimera na starość, badacze radzą by jak najczęściej zmuszać się do nawigowania przez tworzenie w głowie map kognitywnych. W tym celu starajmy się nie zdawać całkowicie na nawigacje GPS i zmuśmy nasz umysł do odrobiny wysiłku przy wyszukiwaniu trasy bez pomocy nowinek technicznych.

d2x263p

Podziel się opinią

Share
d2x263p
d2x263p
Więcej tematów