Naukowcy znaleźli złoża rzadkich minerałów. Były tuż pod naszym nosem

Naukowcy znaleźli złoża rzadkich minerałów. Były tuż pod naszym nosem

Naukowcy znaleźli złoża rzadkich minerałów. Były tuż pod naszym nosem
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Alchemist-hp
Arkadiusz Stando
21.09.2018 09:17

Lepiej znamy powierzchnię Księżyca czy Marsa, dzięki obserwacji satelitarnej, niż dna ziemskich basenów morskich i oceanicznych. Naukowcy z Uniwersytetu Bergen postanowili przebadać jedną z ostatnich tajemnic Ziemi, i już natrafili na niesamowite znaleziska.

Według informacji podawanych przez agencję Reuters, naukowcy z Uniwersytetu Bergen za pomocą robotów badają dno morskie, aby dowiedzieć się więcej o złożach cennych minerałów. Sądzą, że mogą być bogate w niezbędne do produkcji smartfonów materiały.

Naukowcy z Uniwersytetu Bergen w Norwegii wysłali swoje maszyny na dno morskie, ponad 2500 metrów pod poziomem morza. Statki-roboty wysłano na dna morskie Norwegii oraz Grenlandii w celu lepszego poznania potencjalnie bogatych w rzadkie minerały środowisk.

"Dno morskie oceanu na Ziemi jest w większości nieznane", powiedział w w wywiadzie dla Reuterowi naukowiec Thibaut Barreyre, biorący udział w eksperymencie.

Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał najnowocześniejsze technologie do stworzenia jednocześnie autonomicznych i sterowanych przez człowieka robotów. Pierwsze próbki zebrane przez maszyny są bardzo obiecujące. Naukowcy natrafili na obiecujące złoża miedzi, złota oraz cynku.

Dzięki swoim badaniom naukowcy chcą zrozumieć też pewną zależność. Niektóre środowiska zawierają spore ilości tych minerałów, a inne nie. Dlaczego? Na to pytanie będą starali się znaleźć bardzo szczegółową odpowiedź.

Nowo odkryte źródło rzadkich minerałów, prawdopodobnie zawiera całą grupę materiałów potrzebnych do produkcji smartfonów, obiektywów, aparatów rentgenowskich itp. Odkrycie tych złóż może przynieść ogromne dochody, liczone w miliardach.

Badania rozpoczęły się już w zeszłym roku, a naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się wszystkiego w ciągu pięciu lat.

Źródło: Reuters/ University of Bergen

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (190)