Naukowcy zamienili raka piersi w tłuszcz

Naukowcom z Uniwersytetu w Bazylei udało się zmusić komórki złośliwego raka piersi do przekształcenia się w komórki tłuszczowe. To może być ważny moment w zwiększeniu skuteczności leczenia niektórych nowotworów.

Naukowcy zamienili raka piersi w tłuszcz
Źródło zdjęć: © iStock.com

16.08.2019 11:09

Aby udało się to osiągnąć, zespół naukowców postanowił wykorzystać "szlak", którym komórki nowotworu rozprzestrzeniają się po całym organizmie.

Kiedy skaleczymy się, np. w palec, komórki nabłonka tracą swoją standardową formę i stają się bardziej "płynne" – są wtedy pewnym rodzajem komórki macierzystej (którą nazywa się mezenchymem), a później znów ewoluują w komórkę właściwą dla swojego miejsca.

Proces ten nazywany jest przejściem nabłonkowo-mezenchymalnym (EMT) i od pewnego czasu wiadomo, że rak może wykorzystywać to i odwrotne przejście (zwane MET) aby rozprzestrzeniać się po całym organizmie.

Połączenie leków

Naukowcy podali myszom, na których wykonywali badania, dwa leki - rozyglitazon, czyli lek na cukrzycę i trametynib, stosowany w leczeniu nowotworów. Dzięki tej mieszance, kiedy wszczepiony złośliwy nowotwór raka piersi próbował się rozprzestrzenić w inne miejsca, poprzez przejście EMT, przemienił się w komórki tłuszczowe. Proces ten nazywa się adipogenezą.

Niestety nie każdy rodzaj komórek nowotworowych, które zostały poddane testom, przemieniły się całkowicie w tłuszcz. Jednak te komórki, które uległy temu procesowi, nie wróciły do swojej poprzedniej formy.

Jak mówią badacze, w przyszłości ta nowa metoda leczenia może zostać użyta w połączeniu z konwencjonalną chemioterapią. Dzięki temu będzie ją można wykorzystać w walce z innymi rodzajami nowotworów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)