Naukowcy ustalili skąd pochodzili budowniczowie Stonehenge

Naukowcy ustalili skąd pochodzili budowniczowie Stonehenge
Źródło zdjęć: © iStock.com

16.04.2019 20:15, aktual.: 21.04.2019 12:49

Naukowcy porównali DNA wyodrębnione z szczątków ludzkich z okresu neolitu, znalezionych w Wielkiej Brytanii, z DNA ludzi żyjących w tym samym czasie w Europie. Dzięki temu udało się ustalić, skąd pochodzili budowniczowie Stonehenge.

Stonehenge to jedna z najsłynniejszych budowli pochodząca z epok neolitu i brązu. Jej powstanie datowane jest na okres pomiędzy 2950 r p.n.e. a 1600 r p.n.e. Naukowcy chcieli ustalić, skąd przybyli ludzie, którzy wybudowali ten kamienny krąg.

Według raportu opublikowanego w magazynie "Nature Ecology & Evolution" migracja do Wielkiej Brytanii była tylko częścią ogólnej, masowej ekspansji ludzi z Anatolii (współczesnej Turcji) 6 tysięcy lat przed naszą erą.

Budowniczy Stonehenge pochodzą zza Morza Śródziemnego

Wcześniej Europę zamieszkiwały małe podróżujące grupy, które polowały na zwierzęta i zbierały dzikie rośliny. DNA ze szczątków w Wielkiej Brytanii ujawnia, że neolityczni Brytyjczycy były potomkami grup, które przemierzyły Morze Śródziemne, żeby trafić do Europy Środkowej.

Obraz
© ROYAL PAVILION & MUSEUM

Wcześni brytyjscy rolnicy najbardziej przypominali neolitycznych ludzi z Iberii (współczesna Hiszpania i Portugalia), a oni właśnie wywodzą się od podróżujących przez Morze Śródziemne ludzi. Do Anglii prawdopodobnie podróżowali oni przez Francję, aż dotarli na południowo-zachodnią stronę wysp.

Rolnicy z Iberii wyparli miejscową ludność

Migrująca ludność przyniosła do Wielkiej Brytanii nie tylko rolnictwo, ale również tradycję budowania pomników przy użyciu dużych kamieni - megalitów. Stonehenge jest częścią tej tradycji.

Kiedy iberyjscy rolnicy dotarli na wyspy, tereny te były zamieszkane przez inne łowców-zbieraczy. DNA pokazuje jednak, że ludy te w ogóle się nie mieszały lub liczebność tych drugich była zbyt mała, żeby wywrzeć wpływ na dziedzictwo genetyczne. Łowcy zostali niemal całkowicie zastąpieni przez rolników. Ludzie z Iberii wyraźnie różnili się wyglądem od łowców. Mieli zdecydowanie jaśniejszą skórę i brązowe lub czarne oczy, zamiast niebieskich.

Pod koniec neolitu ludność związana z Kulturą pucharów dzwonowatych - nazwana od charakterystycznych naczyń, które wytwarzali - niemal całkowicie zastąpili Iberyjskich rolników, odpowiedzialnych za powstanie Stonehenge w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że na tych terenach doszło do dwóch skrajnych zmian genetycznych na przestrzeni zaledwie kilku tysięcy lat.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)