Naukowcy uczą foki nucić Gwiezdne Wojny i naśladować mowę [WIDEO]

Naukowcy uczą foki nucić Gwiezdne Wojny i naśladować mowę [WIDEO]

Naukowcy uczą foki nucić Gwiezdne Wojny i naśladować mowę [WIDEO]
Źródło zdjęć: © YouTube @ University of St Andrews
11.09.2019 21:06, aktualizacja: 12.09.2019 12:41

Mówiąc o uczeniu zwierząt powtarzania melodii, myślimy w pierwszej kolejności o papugach. Szkoccy naukowcy postanowili jednak nauczyć śpiewać… foki. I to całkiem znanego motywu z repertuaru muzyki filmowej, ale nie tylko.

Obiektem badań były foki szare Halichoerus grypus. Naukowcy starali nauczyć się je naśladowania ludzkiej mowy, a nawet śpiewania. Hitem z pewnością będzie niezgrabna próba nucenia motywu przewodniego z Gwiezdnych Wojen czy piosenki Twinkle Twinkle Little Star.

Muzykalne foki

Każda z trzech fok, która brała udział w badaniu Scottish Oceans Institute i University of St Andrews miała swoje imię. Dzięki temu zdanie "Gandalf próbuje nucić Gwiezdne Wojny", wcale nie jest tak oderwane od rzeczywistości. Pozostałe dwie foki nazywają się Zola i Janice.

"Byłam zaskoczona, jak dobrze foki skopiowały przykładowe dźwięki, które im graliśmy" - powiedziała biolog Amanda Stansbury. Oczywiście to nie prosta praca, a żmudne i długie przygotowania. Foki od małego były monitorowane w instytucie i starano się określić ich naturalny przedział wokalizacji. Powtarzane frazy nie były idealne, ale robią wrażenie, w końcu mamy do czynienia z fokami, które normalnie ani nie śpiewają, ani nie naśladują ludzkiej mowy.

Naukowcy musieli przeprowadzać wiele prób, ale w końcu udawało się nauczyć odpowiednich dźwięków. Okazało się, że foki używają tych samych struktur nadkrtaniowych, co ludzie. To oznacza, że mogą być dobrym sposobem na zbadanie, jak ten proces przebiega u człowieka. "To badanie pozwala nam lepiej zrozumieć ewolucję uczenia się wokalizacji, umiejętności kluczowej dla rozwoju języka ludzkiego" - stwierdził biolog Vincent Janik.

Źródło: sciencealert, YouTube @ University of St Andrews

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)