Trwa ładowanie...
d4gapwv

Naukowcy stworzyli pierwszy w historii żywy organizm. To ogromny krok dla biologii molekularnej

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge stworzyli pierwszy w historii syntetyczny genom. Na jego podstawie powstał pierwszy sztuczny, ale żywy organizm. Posiada własny kod DNA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wydrukowany na kartkach genom miał prawie 300 metrów długości
Wydrukowany na kartkach genom miał prawie 300 metrów długości (flickr.com)
d4gapwv

Nie jest to oczywiście zwierzę, ani żaden większy żywy organizm. To tylko mikrob. Szczep bakterii, bardzo podobny do tego, który znajdziecie w ludzkim jelicie. Są do siebie bardzo zbliżone, jednak ten syntetyczny potrzebuje mniejszej ilości informacji genetycznej, aby istnieć.

Stworzenie syntetycznej bakterii dowiodło, że życie może istnieć nawet z ograniczonym i pozmienianym kodem DNA. Naukowcy z Cambridge sądzą, że ich odkrycie otwiera drogę do rozwoju syntetycznych organizmów, których prawdziwe odpowiedniki są wykorzystywane do wytwarzania leków lub szczepionek.

Prace trwały ponad dwa lata. Przez ten czas naukowcy z laboratorium biologii molekularnej w Cambridge przeanalizowali całe DNA bakterii Escherichia coli (E. coli). Następnie na podstawie zebranych informacji stworzyli sztuczne komórki, za pomocą sztucznie wytworzonego genomu.

d4gapwv

Zobacz też wideo: Digiseksualizm: czy relacje z seks-robotem zastąpią prawdziwe związki?

Sztuczny kod DNA został wydrukowany na kartkach A4. Było ich aż 970. Tym samym jest to najdłuższy sztucznie stworzony genom, jaki kiedykolwiek udało się naukowcom odtworzyć. Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Nature".

Stworzono sztuczną bakterię E. coli

"Nie wiedzieliśmy, czy stworzenie tak długiego genomu jest możliwe, ani czy uda się go edytować" - mówi dla "The Guardian" Jason Chin, ekspert w dziedzinie biologii molekularnej, który kierował badaniami.

d4gapwv

Oprócz stworzenia sztucznego genomu, ogromnym sukcesem była także jego edycja. Naukowcy "przeprojektowali" DNA E. coli, usuwając niektóre ze zbędnych kodonów.

Za pomocą specjalnego oprogramowania przeanalizowali cały kod DNA, szukając kodonów TCG. Jest on odpowiedzialny za tworzenie aminokwasu zwanego seryną. Gdy trafili na TCG, zmieniali jego formę na AGC, kodon, który wykonuje tą samą czynność. Zrobili to samo także z dwoma innymi typami kodonów.

Źródło: The Guardian

d4gapwv

Podziel się opinią

Share
d4gapwv
d4gapwv
Więcej tematów