Naukowcy stworzyli drona z mózgiem pszczoły
Z jednej strony to pozytywna wiadomość, choćby w kontekście masowego wymierania prawdziwych pszczół. Z drugiej... brzmi trochę niepokojąco.
27.04.2015 | aktual.: 27.04.2015 10:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Eksperyment przeprowadzono w ramach projektu Green Brain ("Zielony mózg"), opracowanego przez naukowców z Uniwersytetów z Sheffield oraz z Sussex (Wielka Brytania). Zakłada on tworzenie sztucznych mózgów będących w istocie wiernymi kalkami mózgów żywych organizmów, takich na przykład, jak pszczoła miodna, _ Apis mellifera _. Na początku pszczeli mózg został dokładnie zeskanowany, a następnie sztucznie odtworzony, z wykorzystaniem połączeń naśladujących sieć neutronową mózgu organicznego.
Tak powstały "pszczeli" mózg naukowcy umieścili następnie w latającym dronie, quadkopterze. I sami byli zaskoczeni, jak dobrze sobie to urządzenie radziło - nie tylko potrafiło latać, ale również bez problemu omijało wszelkie przeszkody terenowe, nie wpadało na sufit ani na ściany. Można to zresztą zobaczyć na poniższym filmie:
Cóż, wszystko to pięknie, ale warto też pamiętać o tym, że pszczele mózgi raczej nie znają trzech praw robotyki i kto wie, może kiedyś któremuś z nich przyjdzie ochota kogoś "użądlić". A jeśli do tego utworzą rój, którym będzie rządzić jakaś zrobotyzowana królowa-matka, to zaczyna brzmieć to jako nowa wersja historyjki o apokalipsie maszyn. Historyjki, która z każdym dniem, na naszych oczach, staje się coraz bardziej możliwa do urzeczywistnienia.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Polska a piractwo