Trwa ładowanie...

Naukowcy przywrócą do życia wymarłe gatunki. Mamuta włochatego zobaczymy za dwa lata

Włochaty mamut może powrócić do żywych już za dwa lata - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Zespół pod przewodnictwem światowej sławy profesora George'a Churcha pracował nad odtworzeniem DNA mamuta.
Share
Metoda CRISPR/Cas9 pomoże ratować wymierające gatunki
Metoda CRISPR/Cas9 pomoże ratować wymierające gatunkiŹródło: Wikimedia Commons CC BY, Fot: Flying Puffin
d4gvo77

Jeśli naukowcom się uda, o czym są przekonani, to w przyszłości będzie można w ten sposób ratować wymierające gatunki.

Korzystając z nowej precyzyjnej metody CRISPR/Cas9 będzie można odtworzyć gen dawno wymarłego zwierzęcia. Pozwala ona na modyfikację genomu każdego gatunku, bez uszkodzenia innych genów. Nie byłoby to możliwe w przypadku mamuta, gdyby nie DNA zwierzęcia, które przetrwało w zmarzlinie. To na jego podstawie naukowcy mogą zbierać dane o różnicach między mamutami a słoniami.

Zobacz też nasz wywiad na temat CRISPR/Cas9: Genetyczny lek na raka. Chińczycy testują go już na ludziach

d4gvo77

Łącząc te wszystkie geny, naukowcy chcą stworzyć genom embrionu słonia, który może stać się hybrydą mamuta i słonia. Jak twierdzą badacze, ma on mieć wszelkie rozpoznawalne cechy wymarłego zwierzęcia. Następnie, w dalszej perspektywie naukowcy celują w stworzenie zarodka mamuta, który nie uszkodziłby narządów rozrodczych słonia.

George Church jest pionierem wykorzystania metody CRISPR/Cas9. Sam najlepiej wie, jakie są jej możliwości, a w tym przypadku widzi dwa główne cele. Po pierwsze jeśli projekt zakończy się sukcesem, to będzie mógł zostać wykorzystany do ochrony gatunków zagrożonych wymarciem. Natomiast samo przywrócenie mamutów do życia może mieć zaskakujący wpływ na ziemski klimat. Otóż te zwierzęta mają wpływ na tundrę - chronią ją przed wysokimi temperaturami, a w efekcie przed globalnym ociepleniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Wycinanka w genach lekiem na hemofilię. Obiecujące wyniki badań

d4gvo77

Podziel się opinią

Share
d4gvo77
d4gvo77
Więcej tematów