Naukowcy pracują nad lekiem, który wyleczy złamane serce
Strata ukochanej osoby to bardzo traumatyczne przeżycie. Niektórzy nie są w stanie poradzić sobie z poczuciem obezwładniającej pustki, smutku czy utraty sensu życia. Na pomoc przychodzą im naukowcy. Pracują nad skutecznym lekiem na złamane serce.
17.02.2020 | aktual.: 17.02.2020 11:00
Na liście 44 najbardziej stresujących zdarzeń w życiu człowieka, stworzonej przez dwóch psychiatrów – Thomasa Holmesa i Richarda Rahe, trzy pierwsze miejsca zajmują zdarzenia związane z utratą ukochanej osoby. Śmierć współmałżonka, rozwód oraz separacja lub rozstanie to czołówka tzw. skali stresu. Nawet pobyt w więzieniu i utrata pracy znajdują się na niższych pozycjach.
Lek na złamane serce
Naukowcy od dawna szukają sposobu, który ułatwi przetrwanie najgorszych momentów po stracie bliskiej osoby. Teraz wpadali na pomysł stworzenia pigułki, dzięki której wyleczymy złamane serce.
Dr Alain Brunet z Montrealu uważa, że korzystając z terapii i beta-adrenolityku można usunąć coś, co określa mianem bólu emocjonalnego. Rozwiązaniem ma być propranolol, nieselektywny lek β-adrenolityczny (β-bloker), tradycyjnie stosowany w leczeniu nadciśnienia i migreny.
Nowa terapia na ból po rozstaniu
Brunet opracował specjalną terapię, która polega na przyjęciu tabletki na godzinę przed planowaną sesją terapeutyczną, podczas której pacjent opowiada o swojej traumie. Powinien spisać swoje przeżycia na kartce i odczytać je w obecności terapeuty. Zdaniem naukowca jest to dobry sposób, aby odblokować wspomnienia, zaktualizować je i zapisać na nowo.
- Korzystamy z lepszego zrozumienia tego, jak tworzone, odblokowywane, aktualizowane i ponownie zapisywane są wspomnienia. Zasadniczo wykorzystujemy najnowszą wiedzę z dziedziny neurobiologii do leczenia pacjentów – podkreśla psycholog kliniczny.
Powodem, dla którego ta terapia może być skuteczna, są wspomnienia przechowywane w naszych mózgach. Ich rzeczywiste elementy są zapisywane w hipokampie, podczas gdy elementy emocjonalne utrwalają się w ciele migdałowatym.
W terapii Bruneta, w trakcie przywoływania traumatycznych wspomnień, uaktywnia się działanie propranololu. Atakuje on część emocjonalną i prowadzi do eliminacji bólu. Następnie mózg aktualizuje wspomnienie i zapisuje je w pamięci w mniej emocjonalnej wersji. Przeprowadzone dotychczas badania wykazały skuteczność terapii wśród około 70 proc. pacjentów.
Brunet planuje leczyć nie tylko złamane serca. Chce również pomóc osobom cierpiącym z powodu różnych traum. We Francji, po atakach terrorystycznych w Paryżu i Nicei, Brunet wykorzystał swoją terapię, aby pomóc ofiarom, świadkom i osobom udzielającym pierwszej pomocy poszkodowanym. Łącznie pracował z ponad 400 osobami.