Naukowcy opracowali innowacyjną protezę ręki. Bazuje na sztucznej inteligencji

Naukowcy ze Szwecji opracowali innowacyjną protezę, która pozwala na kontrolowanie wszystkich palców
Naukowcy ze Szwecji opracowali innowacyjną protezę, która pozwala na kontrolowanie wszystkich palców
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. PMB

13.07.2023 13:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Centrum Bioniki i Badań nad Bólem w Szwecji opracowali innowacyjną protezę ręki, która pozwala na większą precyzję ruchu. Nowy wynalazek jest już testowany przez pierwszych pacjentów.

Innowacyjne podejście zastosowane zostało przez ekspertów z Centrum Bioniki i Badań nad Bólem (CBPR) – wielodyscyplinarnej instytucji działającej w Szwecji przy Uniwersytecie Technicznym Chalmersa, Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska oraz Akademii Sahlgrenska. W projekcie uczestniczyli także eksperci z innych krajów.

Choć protezy kończyn sterowane myślami stosuje się od dawna, to dopiero teraz, pierwszy raz w historii, osoba po amputacji ręki mogła sprawnie ruszać wszystkimi palcami sztucznej ręki.

Dotąd się to nie udawało głównie ze względu na stosowany wcześniej sposób sterowania protezą. Zwykle jej użytkownik napinał mięśnie na kikucie, a ich aktywność była analizowana przez specjalne czujniki w protezie. Pozwalało to na przykład na zaciskanie lub rozluźnianie pięści, ale precyzyjne sterowanie dłonią było poza zasięgiem pacjenta. Protezy były przy tym montowane do zachowanej części ręki za pomocą rękawa, który nie gwarantował pełnej stabilności, trwałości połączenia ani wygody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowa proteza daje lepsze możliwości

Proteza montowana jest do ciała z pomocą umieszczanego bezpośrednio w kości implantu, co zapewnia trwałość i wygodę. Po drugie w tkankę wszczepiane są czujniki, które odczytują aktywność nerwów i przekazują odpowiednie sygnały do protezy. To umożliwia dużo większą precyzję ruchów.

"Kluczowym elementem naszej pracy jest kliniczne zastosowanie bardziej precyzyjnych procedur chirurgicznych oraz osadzenie sensorów w strukturach neuromięśniowych w trakcie operacji. Łączymy je z elektronicznym systemem protezy za pomocą zintegrowanego z kością interfejsu. Algorytmy sztucznej inteligencji zajmują się resztą" – wyjaśnili naukowcy.

"Cieszy mnie, że nasze innowacje chirurgiczne i inżynieryjne mogą zapewnić tak wysoki poziom funkcjonalności osobom po amputacji ramienia. Ten sukces to wynik ponad 30 lat stopniowego rozwoju naszej koncepcji, do którego, jak mogę z dumą powiedzieć, się przyczyniłem" – zaznaczył prof. Rickard Branemark z Uniwersytetu w Göteborgu.

Wynalazek opisano w artykule w Science Translational Medicine (https://www.science.org/doi/10.1126/scitranslmed.abq3665).

Nowa proteza już w użyciu

Operacja miała miejsce w Szpitalu Uniwersyteckim Sahlgrenska, a przeprowadził ją dr Paolo Sassu - znany z pierwszego przeszczepu ręki w Skandynawii.

"Niesamowita podróż, którą podjęliśmy razem z inżynierami z CBPR, umożliwiła nam połączenie nowych technik mikrochirurgicznych z zaawansowanymi, wszczepianymi elektrodami, które zapewniają kontrolę pojedynczych palców w protezie ramienia i jednocześnie przekazują sensoryczne informacje zwrotne. Pacjenci po amputacji ramienia mogą teraz dostrzec jaśniejszą przyszłość" – podkreślił dr Sassu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także