Naukowcy opracowali "ciekłe okno". Obniża zużycie energii na ogrzewanie i klimatyzację

Naukowcy opracowali "ciekłe okno". Obniża zużycie energii na ogrzewanie i klimatyzację

Naukowcy stworzyli okno wypełnione hydrożelem
Naukowcy stworzyli okno wypełnione hydrożelem
Źródło zdjęć: © YouTube | NTUsg
Oskar Ziomek
09.11.2020 08:00, aktualizacja: 02.03.2022 07:39

Badacze z Uniwersytetu NTU w Singapurze opracowali specjalne "ciekłe okno", które pozwala niemal o połowę zredukować zużycie energii koniecznej do ocieplania, bądź chłodzenia pomieszczeń.

Sekret tkwi w wykorzystaniu substancji bazującej na hydrożelu, która wypełnia przestrzeń pomiędzy dwoma taflami szkła. Okno wykonane w ten sposób ma się nadawać przede wszystkim do montażu w biurowcach.

Pozwala jednocześnie regulować transmisję energii słonecznej oraz zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Jak podają naukowcy, jest o 30 proc. bardziej energooszczędne niż dostępne w handlu "energooszczędne" szkło stosowane w oknach.

Pomysł jest nie tylko ciekawy od strony technicznej, ale ma również interesujące implikacje w kontekście klimatu i długofalowych oszczędności. Jak wynika z przytaczanego przez naukowców raportu ONZ, budynki odpowiadają za 40 proc. globalnego zużycia energii, a połowa z niej jest tracona właśnie przez okna.

Stworzenie produktu, który pomógłby ograniczyć to zjawisko, będzie więc korzystne nie tylko dla portfela właściciela budynku – w dłuższej perspektywie wpłynie również korzystanie na klimat.

Zobacz też:

Jak wykazały testy, opisywane okno wykorzystujące hydrożel w najgorętszej porze dnia w Singapurze nagrzało się tylko do 50 stopni Celsjusza. Klasyczne okno w takich warunkach nagrzewa się natomiast aż do 84 stopni. Naukowcy sprawdzili także, że okno wypełnione hydrożelem o 15 proc. lepiej tłumi hałas niż okna z podwójnymi szybami.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)