Trwa ładowanie...

Naukowcy odkryli zagadkę "szóstego zmysłu" u zwierząt

Magnetorecepcja to zdolność organizmu do wyczuwania pola magnetycznego. Dzięki niemu ptaki nie gubią się podczas długich podróży. Naukowcy w końcu zaczynają rozumieć, jak to działa.

Share
Klucz gęsi
Klucz gęsiŹródło: Getty Images
d2oxd7r

Magnetorecepcja pozwala zwierzętom orientować się w terenie, to ich "wewnętrzny kompas". Dzięki możliwości wykrywania kierunku linii ziemskiego pola magnetycznego mogą np. latać w wielodniowe podróże na inne kontynenty. Do tej pory zjawisko to, choć znane, było dla naukowców zagadką, nie wiedzieli, jak działa magnetorecepcja.

Krok do zrozumienia tego fenomenu zrobili naukowcy z Uniwersytetu w Tokio. Zaobserwowali oni, jak związki chemiczne, znajdujące się w komórkach, zwane flawinami reagują na pole magnetyczne.

d2oxd7r

Flawiny są związkami z grupy kryptochromów, które mają właściwości fluorescencyjne, świecą, gdy są wystawione na działanie światła niebieskiego. Wystawione na światło flawiny zaczynają albo świecić, albo wchodzić w reakcję chemiczną, której efektem jest powstanie pary molekuł z jednym elektronem (co powoduje, że w tym momencie świecą słabiej). Występują także u ludzi.

Z kolei działanie pola magnetycznego może wpłynąć na prędkość powyższego procesu. Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio wykorzystali te właściwości i zbadali sposób reagowania flawinów na światło w warunkach naturalnych oraz w podczas wystawienia na działanie pola magnetycznego.

Zobacz: Niesamowite kolory grzybów. Nadleśnictwo Zamrzenica dzieli się pięknymi zdjęciami [wideo]

Eksperyment pokazał, że reakcja chemiczna we flawinach zachodzi wolniej, gdy znajdują się w obszarze działania pola magnetycznego. Tym zaobserwowano, jak pole magnetyczne wpływa na żyjące organizmy na poziomie komórkowym.

d2oxd7r

Nie oznacza to jednak, że zagadka "wewnętrznych kompasów" ptaków, nietoperzy, czy wielorybów została rozwiązana. Magnes użyty w eksperymencie generował kilkukrotnie silniejsze pole niż te, które generuje Ziemia. Jest to natomiast pierwszy krok do zrozumienia tego fenomenu.

Zagłosuj w plebiscycie Imperatory WP i wygraj 5 tysięcy złotych

Imperatory 2020Źródło: WP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2oxd7r

Podziel się opinią

Share
d2oxd7r
d2oxd7r
Więcej tematów