Naukowcy odkryli wulkan pełen radioaktywnej magmy, który może się wybudzać

Wulkan pełen radioaktywnej magmy znajduje się w Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Komora magmowa wypełniona radioaktywnymi pierwiastkami została odkryta kilka kilometrów pod powierzchnią Ziemi. Była tam prawdopodobnie od kilku tysięcy lat.

Naukowcy odkryli wulkan pełen radioaktywnej magmy, który może się wybudzać
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

02.07.2019 12:55

Głęboko pod Parkiem Narodowym Yellowstone geolodzy odkryli złoża radioaktywnego minerału cyrkonu. Znajdują się one w komorze magmowej pod wulkanem Yellowstone, od 5 do 15 km pod powierzchnią ziemi.

Cyrkon to minerał, w którego skład wchodzi głównie krzemian cyrkonu i jest wykorzystywany przy produkcji materiałów żaroodpornych, w stomatologii czy do produkcji materiałów ściernych. Jest jednak również ważnym elementem w pozyskiwaniu pierwiastków radioaktywnych. Złoża znalezione w komorze magmowej są bogate w uran i tor – dwa bardzo radioaktywne pierwiastki chemiczne, które są wykorzystywane m.in. do produkcji reaktorów jądrowych i broni atomowych.

Czy wulkan Yellowstone może wybuchnąć?

Ostatnia erupcja tego superwulkanu miała miejsce 640 tysięcy lat temu i znacząco wpłynęła na klimat. W ostatnich tygodniach wulkan jednak wykazywał ogromne oznaki aktywności. Parkiem wstrząsnęło 81 trzęsień ziemi, które mogły sugerować, że wulkan Yellowstone się przebudził. Większość wstrząsów była stosunkowo niewielka – najsilniejsze miało 2 stopnie w skali Richtera. Niektórzy eksperci jednak ostrzegają, że wielkość trzęsień ziemi jest mniej istotna niż ich ilość, w przypadku budzenia się wulkanu. Fala małych wstrząsów wokół wulkanu zwykle oznacza, że magma i gazy pod powierzchnią zaczynają poruszać się.

Jeżeli doszłoby do erupcji superwulkanu Yellowstone miałoby to katastrofalne skutki dla dużej części Stanów Zjednoczonych. Zniszczenia mogłyby być widoczne nawet do 1000 km od miejsca wybuchu, ale pył wulkaniczny osiadłby na znacznie większym terenie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)