Naukowcy odkryli dwie "starsze siostry" Ziemi. Są zaskakująco podobne

Naukowcy odkryli dwie "starsze siostry" Ziemi. Są zaskakująco podobne
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando

06.12.2017 16:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najnowsze badania naukowców z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) wykazują, że mało znana egzoplaneta K2-18B może być powiększoną wersją Ziemi. Udało się także zaobserwować jej sąsiadkę, która wykazuje się podobnymi cechami.

Dwie "starsze siostry" Ziemi krążą wokół czerwonego karła (gwiazdy) K2-18. Jest ona oddalona od naszej planety o 111 lat świetlnych w kierunku gwiazdozbioru Lwa. Planetę K2-18B zaobserwowano po raz pierwszy w 2015 r. Wtedy naukowców zaciekawiła jedna rzecz.

Planeta krąży w ekosferze swojej gwiazdy, dzięki czemu na jej powierzchni może znajdować się woda w stanie ciekłym. To kluczowy element do powstawania życia, takiego jakie znamy.

Naukowcy skorzystali z nauczania maszynowego aby określić masę planety. Po uzyskaniu danych określili dwa typy, do jakich może należeć K2-18B: może być skalista z cienką atmosferą gazową, jak Ziemia lub pokryta globalnym oceanem i grubą warstwą lodu na powierzchni.

Z kolei druga ze "starszych sióstr", nowo odkryta K2-18C jest położona bliżej gwiazdy. Sugeruje to, że jest prawdopodobnie za gorąca, aby mogło istnieć na niej życie.

Możliwe, że dowiemy się więcej o tych planetach, gdy Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zostanie wyniesiony w kosmos w 2019 roku. Będzie to kluczowe narzędzie w badaniu Układu Słonecznego i egzoplanet.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)