Trwa ładowanie...

Naukowcy mają pomysł, jak budować domy na Marsie. Pomogą owady

Zespół naukowców sugeruje, że moglibyśmy wykorzystać jeden z najpowszechniejszych polimerów organicznych na Ziemi do budowy schronień na Marsie.

Share
Mars: wizualizacja podróży na Czerwoną Planetę
Mars: wizualizacja podróży na Czerwoną PlanetęŹródło: NASA
d28zgf9

Naukowcy uważają, że chityna - wytwarzana i metabolizowana przez większość organizmów biologicznych (w tym komórek grzybów, pancerzy owadów i rybich łusek) - sprawdziłaby się, jako budulec marsjańskich schronień. 

Zespół kierowany przez Javiera Fernandeza z Uniwersytetu Technologii i Projektowania w Singapurze podjął próbę wytworzenia materiału, łącząc włókno wykonane z chityny z materiałem mineralnym imitującym marsjańską glebę. 

Chityna do budowy pierwszych domów na Marsie

Naukowcy uważają, że korzystając z podstawowych narzędzi oraz mając podstawową wiedzę chemiczną, pierwsi marsjańscy osadnicy będą w stanie z pomocą chityny zbudować bezpieczne schronienia. 

d28zgf9

- Wykorzystując chitozan pochodzący od stawonogów i wodorotlenek sodu (składnik dostępny na Marsie w wyniku hydrolizy elektrolitycznej) udało nam się stworzyć biolit [skała osadowa powstała przy udziale organizmów żywych - przyp. redakcji] - wyjaśniają naukowcy w artykule opublikowanym na łamach PLOS ONE

US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

Dalej naukowcy wyjaśniają, że biolit przypomina beton, ale jest znacznie lżejszy. Ich zdaniem materiał może posłużyć do produkcji budynków, narzędzi czy druku 3D. Według Fernandeza, technologie inspirowane biologicznie mogą zdefiniować "nowy paradygmat w produkcji i pozwalający na robienie rzeczy, które są nieosiągalne dla ich syntetycznych odpowiedników".

d28zgf9

Ekspert zwraca uwagę, że takie rozwiązania mogą być "kluczowe nie tylko dla naszego zrównoważonego rozwoju na Ziemi, ale także dla jednego z kolejnych największych osiągnięć ludzkości: naszej transformacji w gatunek międzyplanetarny". Pomysł wykorzystania materiałów organicznych przy budowie stacji na innych planetach nie jest jednak nowy. Na przykład NASA testowała możliwość budowy mieszkań na Księżycu z grzybów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d28zgf9

Podziel się opinią

Share
d28zgf9
d28zgf9
Więcej tematów