Naukowcy już wiedzą, kiedy nawiążemy kontakt z obcymi. Policzyli to

Naukowcy już wiedzą, kiedy nawiążemy kontakt z obcymi. Policzyli to
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Gaafar

13.08.2021 17:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zespół uczonych z Harvardu oszacował, ile czasu zajmie przesłanie przez pozaziemską cywilizację odpowiedzi na sygnał odebrany z naszej planety. Z ich obliczeń wynika, że może to potrwać naprawdę długo.

Zajmujący się poszukiwaniem kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi specjaliści z SETI przypominają, że sygnały radiowe i wszystkie fale elektromagnetyczne poruszają się z prędkością światła, która jest skończona. Biorąc pod uwagę ogromne odległości dzielące Ziemię od potencjalnie zamieszkałych obcych światów naukowcy doszli do przygnębiającego wniosku: nawet jeśli w jakiś sposób wykryjemy obcą cywilizacja na planecie spoza Układu Słonecznego, to bardzo długo możemy nie doczekać się od niej żadnej odpowiedzi.

Uczeni z Harvardu - Abraham "Avi" Loeb i Amir Siraj - postanowili przyjrzeć się temu zagadnieniu w swoich najnowszych badaniach. Zespół naukowców dokonał szacunkowych kalkulacji, inspirując się filozoficzną zasadą kopernikańską, według której położenie Ziemi we Wszechświecie nie jest w żadnej sposób uprzywilejowane.

W tym miejscu warto przybliżyć postać prof. Loeba, o którym pisaliśmy już wcześniej na łamach WP Tech. Jest on astrofizykiem, który twierdzi m.in., że starożytna obca cywilizacja mogła zamontować na Ziemi czujniki, pozwalające jej śledzić życie na naszej planecie. To miałoby – jego zdaniem – wyjaśniać pojawianie się niezidentyfikowanych obiektów latających (UFO). W ocenie prof. Loeba mogą być to statki wykonujące misje obserwacyjne.

Z badania, które prof. Loeb przeprowadził wraz z Amirem Sirajem wynika, że gdyby jakaś zaawansowana cywilizacja pozaziemska wykryła transmisje z Ziemi, to przesłanie odpowiedzi zajęłoby jej ok. 3 tys. lat. Naukowcy nie wykluczają, że kosmici mogli już odebrać nasze fale radiowe.

Źródło artykułu:WP Tech