Naukowcy już wiedzą jak drukować naczynia krwionośne w sztucznych narządach

Naukowcy już wiedzą jak drukować naczynia krwionośne w sztucznych narządach

Naukowcy już wiedzą jak drukować naczynia krwionośne w sztucznych narządach
Źródło zdjęć: © chip.pl
03.07.2014 11:56, aktualizacja: 03.07.2014 12:54

Sztuczne organy prosto z drukarki 3D brzmią jak wspaniały pomysł - wyobraźcie sobie brak oczekiwania na przeszczep nerki czy wątroby. Dotychczasowym problemem, jeśli chodzi o drukowanie organów, było odtworzenie skomplikowanych komór i naczyń krwionośnych bez których narząd po prostu nie działa.

Już niedługo ten problem odejdzie w niepamięć. Połączone siły naukowców z University of Sydney, Harvardu, Stanford University i MIT opracowało metodę druku komór i naczyń krwionośnych. Zespół, wykorzystując jedną z najbardziej zaawansowanych biodrukarek, wydrukował małe, połączone ze sobą włókna, które zostały następnie powleczone śródbłonkiem i substancją na bazie białka, twardniejącego pod wpływem światła. Na samym końcu włókna zostały usunięte i voila - sieć sztucznych naczyń krwionośnych gotowa.

Kierujący projektem dr Luiz Bertassoni uważa opracowanie tej metody za prawdziwy przełom w medycynie. W ciągu kilku lat technologia produkcji sztucznych organów sprawi, że setki tysięcy osób, które obecnie czekają na przeszczep organu, będzie mogło poddać się zabiegowi w dowolnej chwili, bez czekania w kolejce. A przynajmniej w krajach, gdzie normalnie nie czeka się kilkanaście miesięcy na wizytę u lekarza...

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)