Naukowcy ingerują w pracę mózgu. Opracowali urządzenie edytujące ludzkie emocje

Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley opracowano technologię pozwalającą manipulować ludzkimi odczuciami, emocjami a w przyszłości nawet pamięcią. Urządzenie niczym z powieści science-fiction może przynieść wiele korzyści dla ludzkości.

Naukowcy ingerują w pracę mózgu. Opracowali urządzenie edytujące ludzkie emocje
Źródło zdjęć: © 123RF
Arkadiusz Stando

Stworzone przez naukowców urządzenie nazwano "holograficznym modulatorem mózgu". Wykorzystuje specjalne projekcje do aktywacji lub dezaktywacji konkretnych neuronów. W ten sposób naukowcy są w stanie edytować odczuwane emocje, doznania, pozbywać się bólu czy dodawać do ludzkiej pamięci nieistniejące wspomnienia.

Alan Mardinly, profesor biologii molekularnej i komórkowej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley opisał, do czego można zastosować ten modulator. Technika ma ogromny potencjał dla protez neuronowych. Jest bardzo precyzyjna, przez co mózg będzie w stanie interpretować odpowiedni wzór aktywności. Jeśli jesteśmy w stanie zrozumieć "język mózgu", możemy przekazywać mu informacje we właściwy sposób, przez co zostaną doskonale zinterpretowane. Dzięki temu będziemy w stanie opracować technologię wirtualnych implantów mózgu z dodatkowymi lub wzmocnionymi zmysłami.

Zmiany wspomnień i interpretacji odczuć są jeszcze dalekie do osiągnięcia, modulator jest w początkowej fazie. Natomiast w swoich badaniach naukowcy zajęli się częścią mózgu złożoną z 2000 do 3000 neuronów. Korzystając z techniki optogenetyki neurony te zostały zmodyfikowane za pomocą genetycznego wirusa. Dzięki temu naukowcy byli w stanie aktywować oraz dezaktywować komórkę za pomocą błysku światła.

Błysk światła musiał jednak zostać odpowiednio dopasowany, aby trafić tylko do odpowiednich neuronów. Aby światło trafiło tam gdzie należy, zastosowano holografię generowaną komputerowo. W ten sposób powstał hologram 3D złożony z punktów świetlnych, który trafił bezpośrednio do wybranego miejsca w mózgu.

Źródło: alphr

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)