Trwa ładowanie...
d2zqsuh

Naukowcy chcą odtworzyć zapach XVI-wiecznej Europy. Wkrótce poczujemy go w muzeach

O historii można przeczytać, można ją zobaczyć na obrazach, fotografiach, niekiedy nagraniach. Ale czy można ją poczuć swoim zmysłem węchu? Brzmi to nie codziennie, ale naukowcy właśnie próbują to osiągnąć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy chcą odtworzyć zapach XVI-wiecznej Europy. Wkrótce poczujemy go w muzeach
(Getty Images)
d2zqsuh

Historycy i naukowcy z całej Europy ruszyli z wspólnym projektem wraz z muzeami oraz firmami perfumeryjnymi. Co dzisiaj poczujemy wchodząc na ulicę europejskiego miasta? Zapach spalin, smog, aromatyczne potrawy w restauracji, zapach świeżo parzonej kawy; długo można by wymieniać. Kiedyś było zupełnie inaczej i historycy chcą, abyśmy mogli tego doświadczyć.

W ramach tego trzyletniego projektu o nazwie "Odeuropa" naukowcy chcą znaleźć wszystkie stare zapachy Europy - a nawet odtworzyć niektóre z tych starożytnych zapachów. Począwszy od zapachów suchego tytoniu i ziemistych ziół leczniczych po smród pochodzący z kanałów czy rynsztoków.

Aby to zrobić, najpierw stworzą algorytm sztucznej inteligencji. Zostanie nakarmiony danymi pochodzącymi z historycznych zapisów w siedmiu różnych językach, które zawierają opisy przeróżnych zapachów. Zespół wykorzysta następnie te informacje do stworzenia internetowej encyklopedii zapachów z przeszłości Europy.

d2zqsuh

Zobacz też: Czy w kosmosie rzeczywiście jest ciemno? Zaskakujące odkrycie naukowców

Następnie naukowcy będą współpracować z chemikami i producentami perfum, aby odtworzyć zapachy z przeszłości. Kolejnym etapem będzie nauka sposobu przedstawiania ich w muzeach i obiektach historycznych. Trzyletni projekt otrzymał dotację w wysokości 2,8 mln euro (12,5 mln zł) i rozpocznie się już w styczniu. Możliwe, że za kilka lat wchodząc do muzeów, będziemy w stanie poczuć coś więcej.

Czytaj także: W Polsce znaleziono siedliska rzadkich owadów. Ekspert wyjaśnia, skąd się wzięły

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2zqsuh

Podziel się opinią

Share
d2zqsuh
d2zqsuh
Więcej tematów