Naukowcy byli w błędzie. Rudawki przemierzają nawet 6 tys. kilometrów rocznie

Naukowcy sądzili, że rudawki (największe nietoperze Australii) nie lubią się przemieszczać i są wierne swojej okolicy. Najnowsze badania wykazały, że zwierzęta potrafią przebyć rocznie ponad 6 tys. kilometrów. To więcej niż jakikolwiek ssak lądowy.

Naukowcy byli w błędzie. Rudawki przemierzają nawet 6 tys. kilometrów rocznie
Źródło zdjęć: © YouTube

Rudawki, nazywane też latającymi psami to największe nietoperze na świecie. Występują w strefie tropikalnej i subtropikalnej Australii, Afryki, Azji i Oceanii. Te Australijskie ważą nawet jeden kilogram, a rozpiętość ich skrzydeł sięga metra. W przeciwieństwie do wielu innych gatunków nietoperzy, rudawki nie polują. Nocami żerują na kwiatach, żywiąc się nektarem, nasionami i pyłkiem.

Naukowcy, zajmujący się badaniem tych zwierząt, sądzili do tej pory, iż nie lubią opuszczać one swojej okolicy. Najnowsze badania przeprowadzone na 201 nietoperzach z trzech gatunków wykazały, że byli w błędzie. Badacze przyczepili ssakom odbiorniki satelitarne, po czym wypuścili je na wolność. Okazało się, że zwierzęta potrafią przemierzyć rocznie ponad 6 tysięcy kilometrów.

Naukowcy zauważali, że rudawki latają dość chaotycznie. Najprawdopodobniej jest to efekt poszukiwania pożywienia. Badania wykazały, że rudawka eukaliptusowa potrafi przebyć 1300 kilometrów pomiędzy północą a południem kontynentu. W trakcie lotu robi jednak sporo przystanków.

Badania wykazały, że nietoperze podczas swoich wędrówek odwiedziły aż 755 miejsc, z czego ponad połowa nie była wcześniej znana naukowcom.

Eksperci są niezwykle zdumieni zaobserwowanym zjawiskiem. Podkreślają, że wędrówki rudawek dorównują długością niektórym waleniom i ptakom migrującym.

Uczeni przypominają również, że nietoperze są jednym z głównych gatunków rozprzestrzeniających pyłek i nasiona. Fakt, że są w stanie latać tak daleko, może okazać się kluczowy dla utrzymania bioróżnorodności.

wiadomościnietoperzenaukowcy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)