Trwa ładowanie...
d2u1tcf

NASK: Szantaż online na tle seksualnym coraz większym zagrożeniem, również dla nieletnich

Do zespołu Dyżurnet.pl w samym tylko 2020 r. trafiło ponad 30 zgłoszeń dotyczących sextortion, czyli szantażu online na tle seksualnym - informuje NASK. Część z nich ma związek z dziećmi, co jest szczególnie niepokojące.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Liczba udokumentowanych przypadków sextortion systematycznie rośnie
Liczba udokumentowanych przypadków sextortion systematycznie rośnie (Getty Images)
d2u1tcf

NASK apeluje, aby nie udostępniać nikomu swoich intymnych zdjęć i nagrań wideo. Bez względu na to, jakie relacje łączą nas z daną osobą.

Zjawisko udostępniania tego rodzaju materiałów powszechnie określa się jako sexting. I jest to znana od lat praktyka wśród par osób dorosłych. Problem w tym, że - jak zauważają eksperci - systematycznie rozszerza się spektrum potencjalnych zagrożeń, a jednocześnie coraz częściej ofiarami stają się nieletni.

Od początku roku na platformie Dyżurnet.pl, punkcie kontaktowym NASK do zgłaszania nielegalnych treści w sieci, pojawiło się ponad 30 zgłoszeń dotyczących sextortion. Chodzi o szantaż online na tle seksualnym, którego punktem wyjścia są właśnie uzyskane uprzednio materiały intymne.

d2u1tcf

Schemat przestępców jest prosty. Napastnik najpierw zdobywa zaufanie ofiary, a później, otrzymawszy zdjęcia lub filmy, domaga się pieniędzy lub innych korzyści. W przeciwnym razie deklaruje udostępnić wszystkie treści publicznie. Zagrożeni są zwłaszcza użytkownicy portali randkowych, a także mediów społecznościowych, gdzie nietrudno o poznanie nowych osób o trudnej do weryfikacji tożsamości.

Oszuści żerują na koronawirusie. "Najważniejsza jest prewencja"

Z tego samego względu, jak podkreśla NASK, problem dotyczy osób małoletnich. Szczególnie nastolatków. Otwartych na nowe kontakty i łatwowiernych, a zarazem nieświadomych ewentualnych konsekwencji.

d2u1tcf

NASK zaprasza na konferencję online, prowadzoną przez ekspertów ds. bezpieczeństwa w sieci i partnerów Dyżurnet.pl. Wydarzenie pod hasłem „#15lat Dyżurnet.pl – zagrożenia, wyzwania, nowe możliwości” odbędzie się 22 września. Jednym z prelegentów ma być przedstawiciel Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, który opowie o konsekwencjach sextortion, ale też przedstawi, jak rozmawiać o tym zagadnieniu z własnym dzieckiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2u1tcf

Podziel się opinią

Share
d2u1tcf
d2u1tcf
Więcej tematów