NASA zapowiada program "ARTEMIS". Czas na pierwszą kobietę na Księżycu

NASA zapowiada program "ARTEMIS". Czas na pierwszą kobietę na Księżycu
Źródło zdjęć: © NASA
Mateusz Żołyniak

15.05.2019 16:32, aktual.: 16.05.2019 13:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA oficjalnie ogłosiła start programu "Artemis". Jest to oficjalna nazwa misji Moon2024, której celem jest nie tylko powrót na Księżyc przed 2024, ale zabranie na jego powierzchnię pierwszej kobiety.

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) już jakiś czas temu zapowiedziała chęć wysłania kolejnej misji na Księżyc ale dopiero teraz zdradzono szczegóły tego przedsięwzięcia.

Amerykanie szykują się do powrotu na Księżyc

NASA stawia przed sobą ambitne zadanie. Agencja odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych Stanów Zjednoczonych w ciągu niecałych pięciu lat chce ponownie wylądować na powierzchni Księżyca, a w zespole astronautów po raz pierwszy znaleźć ma się kobieta. Przedsięwzięcie zasługiwało więc na szczególną nazwę. Ważny cel najlepiej oddać ma "Artemis".

Nazwa odnosi się oczywiście do Artemidy (łac. Diana) z mitologii greckiej, która jest bliźniaczą siostrą Apollina i boginią łowów. Ma ona podkreślać nie tylko ważną rolę kobiety w nowej misji, ale i budzić jednoznaczne skojarzenia z programem Apollo, którego celem było postawienie stopy na Księżycu przez ludzkość.

Donald Trump wspiera przedsięwzięcie NASA

Amerykańska agencja bardzo poważnie podchodzi do nowego przedsięwzięcia, które wsparł również Donald Trump. Prezydent zdecydował, że NASA zostanie wsparta 1,6 mld dolarów, które umożliwią realizację ponownego lądowania na powierzchni Srebrnego Globu. Dotyczy to m.in. przygotowania rakiety i platformy startowej oraz specjalnej kapsuły o nazwie Orion.

Misja "Artemis" jest tylko częścią planów Amerykanów. W 2028 roku chcą wybudować stację kosmiczną Gateway, która znajdzie się na orbicie Księżyca, a przygotowany statek kosmiczny ma dać podwaliny pod opracowanie rozwiązania, które w przyszłości zabierze astronautów na Marsa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)