NASA zaobserwowała dwie asteroidy. Jedna już nas minęła, co z drugą?

NASA zaobserwowała dwie asteroidy. Jedna już nas minęła, co z drugą?

NASA zaobserwowała dwie asteroidy. Jedna już nas minęła, co z drugą?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Aunt_Spray
Arkadiusz Stando
07.02.2018 14:02, aktualizacja: 07.02.2018 17:32

Jedna potencjalnie niebezpieczna asteroida minęła we wtorek Ziemię. To jednak nie koniec. Wkrótce pojawi się druga. NASA zaobserwowała je w niedzielę, zaledwie kilka dni przed "spotkaniem".

Pierwsza z dwóch asteroid została nazwana 2018 CC. Wtorkowego wieczora minęła Ziemię w godzinach bliskich startu Falcona Heavy. Cały jej lot transmitowano na stronie internetowej Virtual Telescope Project. Na szczęście asteroida nie zakłóciła przebiegu misji SpaceX. Jej rozmiary naukowcy wyliczali na 12 do 38 metrów. Odległość od Ziemi wynosiła blisko połowę dystansu planety od Księżyca.

Druga kosmiczna skała, 2018 CB, ma szerokość od 9 do 28 metrów. Tak samo jak poprzedniczka, jest zaliczana do grupy potencjalnie niebezpiecznych. Według wyliczeń badaczy, jej bliskie spotkanie z Ziemią odbędzie się w sobotę około 11:06. Asteroida 2018 CB przeleci znacznie bliżej, bo w 1/5 odległości do Księżyca. To około 76 tysięcy km.

Obiekty na szczęście nie są na tyle duże, aby spowodować apokalipsę. Według wyliczeń, asteroida 2018 CB nie powinna uderzyć w Ziemię, jednak zawsze pozostaje ryzyko. W przypadku zderzenia, nie powinna spowodować większego zagrożenia. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, będzie można oglądać jej przelot na stronie Virtual Telescope Project. Zobaczycie tam też wtorkową transmisję z przelotu 2018 CC.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)