NASA wyłączyła swoją stronę internetową

NASA wyłączyła swoją stronę internetową

NASA wyłączyła swoją stronę internetową
Źródło zdjęć: © SXC.hu
03.10.2013 14:56, aktualizacja: 03.10.2013 15:38

Od kilku dni internauci wchodzący na witrynę internetową NASA mogą przeczytać komunikat o jej wyłączeniu z powodu braku funduszy.

To skutek wtorkowej decyzji Białego Domu, by część instytucji federalnych wstrzymało pracę z powodu kłopotów finansowych wynikających z nieprzyjęcia nowej ustawy budżetowej przez amerykański Kongres. Jedną z takich instytucji jest amerykańska agencja kosmiczna NASA. Jak podaje stacja CNN, zagrożona może być nawet najbliższa misja na Marsa.

NASA wyłączyła swoją główną witrynę internetową, a także część profili w mediach społecznościowych (np. na Facebooku). To jednak tylko jeden ze skutków. Znacznie poważniejsze konsekwencje mogą dotknąć projektów naukowych. Według CNN, około 1. tys. pracowników agencji, czyli 97 proc. zatrudnionych, jest od wtorku urlopach. Pracują tylko osoby odpowiedzialne za najbardziej krytycznych projekty, np. bezpieczeństwo astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Zagrożony może być także termin startu najbliższej misji na Marsa. W ramach misji o nazwie MAVEN ma zostać wystrzelona sonda, która będzie krążyć po obicie wokół Czerwonej Planety. Start jest planowany na 1. listopada, a okno startowe będzie dostępne przez 20 dni. Jeśli nie uda się wystartować w tym okresie, to następna dogodna okazja nastąpi dopiero za dwa lata.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)