NASA wybrała Nikona

NASA wybrała Nikona

NASA wybrała Nikona
22.12.2009 14:42, aktualizacja: 23.12.2009 09:18

Nikon Corporation informuje, że NASA złożyła zamówienie na 11 egzemplarzy lustrzanek cyfrowych Nikon D3S oraz 7 obiektywów AF-S NIKKOR 14-24 mm f/2,8G ED. Aparaty i obiektywy użyte zostaną do tworzenia dokumentacji fotograficznej

Zamówione korpusy Nikon D3. wraz z obiektywami AF-S NIKKOR 14-24 mm f/2,8G ED zostaną przetransportowane za pomocą promu kosmicznego i w przyszłości wykorzystane przez NASA do dokumentowania aktywności na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS, International Space Station)
.

Obraz
© (fot. Nikon)

[

]( http://tanio.pl/Nikon-D3s-body--1-2856-12063126.html )

Produkty firmy Nikon przygotowane dla NASA nie zostały poddane żadnym specjalnym modyfikacjom. Są identyczne z egzemplarzami, jakie trafiły na rynek, co potwierdza wszechstronność aparatu Nikon D3S. Sprzęt będzie używany równolegle z korpusami Nikon D2XS, innymi obiektywami NIKKOR oraz z lampami błyskowymi, które obecnie są stosowane na międzynarodowej stacji kosmicznej.

Nikon poświęcił wiele lat na badania i tworzenie konstrukcji zarówno zaawansowanych technologicznie, jak i skrajnie wytrzymałych, czym przyczynił się do sukcesu wielu misji NASA - badania kosmosu. To samo dotyczy obiektywów NIKKOR, które dzięki maksymalnemu wykorzystaniu technologii optycznych Nikona, osiągnęły ostatnio pułap 5. milionów wyprodukowanych egzemplarzy. Do dziś NASA wykonało ponad 700 000 zdjęć, używając sprzętu fotograficznego marki Nikon umieszczonego w kosmosie.

Przestrzeń kosmiczna nie jest jedynym ekstremalnym środowiskiem, gdzie wykorzystywane są aparaty i obiektywy Nikona. Firma zapewnia również sprzęt fotograficzny używany do obserwacji i dokumentowania eksploracji Antarktyki. Tym samym marka Nikon przyczynia do rozwoju badań tych mało odkrytych obszarów naszej planety.

Współpraca Nikon z NASA

  1. Nikon Photomic FTN (Nikon F wyposażony w wizjer Photomic FTN, który posiadał pomiar ekspozycji TTL z uwypukleniem środka kadru) w misji Apollo 15
  1. Dostarczono do NASA tak zwany “mały aparat”, czyli korpus Nikona F3 z dołączonym silnikiem oraz „duży aparat” czyli F3 ze specjalną tylną ścianką na długie klisze. "Mały aparat” trafił na pokład promu kosmicznego Columbia w następnym roku.
  1. Dostarczono do NASA korpusy Nikon F4 oraz F4S
  1. Nikon F5 oraz optyka AF Nikkor trafiła na pokład promu kosmicznego Discovery, w celu dokumentacji działań ludzi w otwartej przestrzeni kosmicznej (extravehicular activities, EVA)

2008: Dostarczono do NASA korpusy cyfrowe Nikon D2XS. Sześć Nikonów D2XS jest nadal używanych w kosmosie dla udokumentowania działań typu: inspekcje i naprawy bieżące. Dodatkowo, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pod ręką jest już około 15 rodzajów obiektywów NIKKOR (w sumie ponad 35 egzemplarzy obiektywów) do dokumentowania działań NASA, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz stacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)