NASA uruchomiła nowy superkomputer. Dzięki niemu znów polecimy na Księżyc
NASA uruchomiła swój nowy superkomputer. Aitken działa w centrum badawczym Ames w Dolinie Krzemowej.
26.08.2019 16:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
NASA będzie używać superkomputera Aitken do skomplikowanych symulacji. To narzędzie pracy dla ponad 1,5 tys. naukowców i inżynierów z całych Stanów Zjednoczonych. Superkomputer pomoże w badaniach od symulacji wnętrza słońca po opracowanie wydajnych dronów. Jednym z ważniejszych zadań Aitkena będzie symulacja kolejnego lądowania na Księżycu dla projektu Artemis.
Modułowy i przyjazny środowisku
Aitken może wykonywać obliczenia z teoretyczną prędkością 3,69 petaflopsów (10 do potęgi 15 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Na dane przeznaczonych zostało 221 TB dysków. Komputer ma 1150 węzłów i 46080 rdzeni. Został zbudowany z modułów HPE SGI 8600 z procesorami Intel Xeon 2. generacji. To pierwszy z 16 modułów, które mogą powstać w centrum badawczym.
Superkomputer NASA nie znajdzie się w czołówce najszybszych superkomputerów świata, ale jest godny uwagi z innych powodów. Został tak zaprojektowany, by wymagać mniej energii niż porównywalne centra danych. Chłodzenie odbywa się z wykorzystaniem powietrza z zewnątrz i krążącej wody.
Konstrukcja bazuje na przyjaznym środowisku projekcie Electra z 2016 roku. W porównaniu do tradycyjnego centrum danych Electra pozwoliła zaoszczędzić ponad 11 mln. litrów wody i 2 miliony kilowatogodzin w ciągu roku.