NASA udostępnia zdjęcia satelitarne z erupcji wulkanu. Pokazują rozmiar kataklizmu

Erupcja wulkanu Kilauea otworzyła ponad 14 szczelin, z których wylewa się lawa. Zniszczyła ponad 35 budynków i zmusiła władze do ewakuacji wyspy. Zdjęcia satelitarne udostępnione przez NASA najlepiej pokazują rozmiar kataklizmu.

NASA udostępnia zdjęcia satelitarne z erupcji wulkanu. Pokazują rozmiar kataklizmu
Źródło zdjęć: © NASA/METI/AIST/Japan Space Systems, and U.S./Japan ASTER Science Team
Arkadiusz Stando

10.05.2018 | aktual.: 12.05.2018 13:11

Rząd Stanów Zjednoczonych monitoruje sytuację na Hawajach poprzez US Geological Survey, ale także przez satelitę ASTER mieszczącego się na orbicie. Pozwala naukowcom śledzić najnowsze pęknięcia w strukturze wulkanu oraz jego aktywność.

ASTER pracuje już prawie 20 lat. Wysłano go na orbitę w 1999 roku. Wykorzystuje się go do obserwacji zmian na powierzchni Ziemi, zmiany temperatury, roślinności a nawet rodzajów gleby. Oczywiście aktywność wulkaniczną również, tak jak w przypadku Kilauea. Na zdjęciu powyżej czerwonym kolorem oznaczono roślinność, natomiast żółte oraz zielone punkty na mapie to nowe pęknięcia, z których wypływa lawa. Czarne i szare strefy to stare koryta lawy. Zdjęcie o większej rozdzielczości znajdziecie pod tym adresem.

Satelita ASTER zaobserwował także spore ilości dwutlenku siarki, wytwarzane przez wulkan w wyniku erupcji i pęknięć. Mieszając się z powietrzem, wytwarza "wulkaniczny smog" zwany także vogiem. Dwutlenek siarki oznaczono na zdjęciu poniżej żółtym kolorem.

Obraz
© NASA/METI/AIST/Japan Space Systems, and U.S./Japan ASTER Science Team

To głównie przez te gazy wysyłane do atmosfery, ludność wyspy musiała zostać ewakuowana. Dwutlenek siarki jest trujący w oddychaniu. Z tego względu praca satelity ASTER jest bardzo ważna.

Źrodło: NASA

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)