Trwa ładowanie...
d1ivzd5

NASA: Trzy czarne dziury na kursie kolizyjnym. Dojdzie do kosmicznej katastrofy

Z pomocą danych zebranych przez teleskopy mieszczące się na orbicie oraz powierzchni, astronomowie zaobserwowali trzy czarne dziury na kursie kolizyjnym. Każda z nich znajduje się w innej galaktyce, do których zderzenia dojdzie za setki milionów lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NASA zaobserwowała system trzech czarnych dziur, które wkrótce się zderzą
NASA zaobserwowała system trzech czarnych dziur, które wkrótce się zderzą (NASA)
d1ivzd5

NASA wykryła trzy czarne dziury na kursie kolizyjnym. To dosyć rzadkie, ale nie niemożliwe zjawisko. Wedle symulacji komputerowej, nawet 16 proc. par supermasywnych czarnych dziur spotka podobny scenariusz. Mimo to, odkryta przez astronomów "trójca", jest pierwszym dowodem na tego typu zjawisko.

Prawdopodobnie najpierw dojdzie do zderzenia dwóch gigantów ze sobą, a następnie powstała wówczas ogromna czarna dziura pożre tą pozostałą. "Trójcę", określono jako system SDSS J084905.51 + 111447.2 (w skrócie SDSS J0849 + 1114).

Zderzenie trzech czarnych dziur - czy wszechświat to odczuje?

Czy w jakiś sposób zagraża nam takie zjawisko? Na szczęście nie, ale odczucie wielkiego zderzenia byłoby możliwe także na Ziemi. Chociaż system trzech czarnych dziur znajduje się około miliarda lat świetlnych od naszej planety, ich zderzenie wywoła fale grawitacyjne, które dotrą także tutaj.

d1ivzd5

Nie będą to jednak silne fale grawitacyjne. Naukowcom wręcz trudno będzie je wykryć. Nie poradzi sobie z tym zadaniem obserwatorium LIGO ani Virgo. To przez zbyt niską częstotliwość tych fal. Jednak będziemy je w stanie wykryć poprzez obserwację radiową pulsarów.

Niektóre z budowanych aktualnie obserwatoriów kosmicznych również będą w stanie tego dokonać. Chociażby Laser Interferometer Space Antenna - eksperymentalne urządzenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ma służyć do bezpośredniego wykrywania fal grawitacyjnych w przestrzeni kosmicznej. Będzie w stanie wykryć czarne dziury o masie nawet miliona Słońc.

Zobacz też: Czarna dziura w Układzie Słonecznym? Naukowcy twierdzą, że to możliwe

Obserwacji systemu trzech czarnych dziur nie było łatwo dokonać. Naukowcy połączyli dane z Sloan Digital Sky Survey (SDSS), NASA Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE), Teleskopu Kosmicznego Chandra, Nuclear Spectroscopic Telescope Array (NuSTAR) oraz Large Binocular Telescope (LBT).

Czytaj też: Czarna dziura powstała na oczach naukowców. Potwierdza teorię Einsteina

Źródło: NASA

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ivzd5

Podziel się opinią

Share

d1ivzd5

d1ivzd5
Więcej tematów