NASA: Trzy czarne dziury na kursie kolizyjnym. Dojdzie do kosmicznej katastrofy

NASA: Trzy czarne dziury na kursie kolizyjnym. Dojdzie do kosmicznej katastrofy

NASA: Trzy czarne dziury na kursie kolizyjnym. Dojdzie do kosmicznej katastrofy
Źródło zdjęć: © NASA
Arkadiusz Stando
02.10.2019 10:01

Z pomocą danych zebranych przez teleskopy mieszczące się na orbicie oraz powierzchni, astronomowie zaobserwowali trzy czarne dziury na kursie kolizyjnym. Każda z nich znajduje się w innej galaktyce, do których zderzenia dojdzie za setki milionów lat.

NASA wykryła trzy czarne dziury na kursie kolizyjnym. To dosyć rzadkie, ale nie niemożliwe zjawisko. Wedle symulacji komputerowej, nawet 16 proc. par supermasywnych czarnych dziur spotka podobny scenariusz. Mimo to, odkryta przez astronomów "trójca", jest pierwszym dowodem na tego typu zjawisko.

Prawdopodobnie najpierw dojdzie do zderzenia dwóch gigantów ze sobą, a następnie powstała wówczas ogromna czarna dziura pożre tą pozostałą. "Trójcę", określono jako system SDSS J084905.51 + 111447.2 (w skrócie SDSS J0849 + 1114).

Zderzenie trzech czarnych dziur - czy wszechświat to odczuje?

Czy w jakiś sposób zagraża nam takie zjawisko? Na szczęście nie, ale odczucie wielkiego zderzenia byłoby możliwe także na Ziemi. Chociaż system trzech czarnych dziur znajduje się około miliarda lat świetlnych od naszej planety, ich zderzenie wywoła fale grawitacyjne, które dotrą także tutaj.

Nie będą to jednak silne fale grawitacyjne. Naukowcom wręcz trudno będzie je wykryć. Nie poradzi sobie z tym zadaniem obserwatorium LIGO ani Virgo. To przez zbyt niską częstotliwość tych fal. Jednak będziemy je w stanie wykryć poprzez obserwację radiową pulsarów.

Niektóre z budowanych aktualnie obserwatoriów kosmicznych również będą w stanie tego dokonać. Chociażby Laser Interferometer Space Antenna - eksperymentalne urządzenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ma służyć do bezpośredniego wykrywania fal grawitacyjnych w przestrzeni kosmicznej. Będzie w stanie wykryć czarne dziury o masie nawet miliona Słońc.

Obserwacji systemu trzech czarnych dziur nie było łatwo dokonać. Naukowcy połączyli dane z Sloan Digital Sky Survey (SDSS), NASA Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE), Teleskopu Kosmicznego Chandra, Nuclear Spectroscopic Telescope Array (NuSTAR) oraz Large Binocular Telescope (LBT).

Źródło: NASA

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)