NASA testuje BRUIE. Nowy łazik będzie badał wody pozaziemskie [Zobacz wideo]

NASA testuje BRUIE. Nowy łazik będzie badał wody pozaziemskie [Zobacz wideo]
Źródło zdjęć: © Youtube.com

29.11.2019 12:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowy łazik ma w przyszłości poszukiwać życia w pozaziemskich wodach, m.in. na Europie - jednym z księżyców Jowisza. NASA opublikowała zdjęcia BRUIE wykonane cztery lata temu podczas testów na Alasce. Aktualnie sprzęt poddawany jest próbom na Antarktydzie.

BRUIE (ang. Buoyant Rover for Under-Ice Exploration) to specjalny łazik opracowany przez inżynierów z laboratorium NASA w Pasadenie w Kalifornii. Urządzenie ma w przyszłości badać skute lodem wody pozaziemskie. Agencja opublikowała zdjęcia łazika, które zostały zrobione cztery lata temu podczas testów na Alasce.

Obecnie robot przebywa w australijskiej stacji badawczej Casey na Antarktydzie. Przez najbliższy miesiąc będzie tam poddawany próbom wytrzymałościowym. Jak informuje NASA, łazik jest przygotowywany do poszukiwania życia pozaziemskiego. Docelowo ma wytrzymać pod taflą lodu nawet kilka miesięcy.

Poniżej prezentujemy materiał wideo, w którym można zobaczyć BRUIE w pełnej okazałości.

Podczas testów łazik będzie jeździć tuż pod taflą lodu, a także zapuszczać się na większe głębokości. Będzie również prowadził zdalną nawigację.

Wśród ciał niebieskich, które w przyszłości może zbadać BRUIE jest Europa - jeden z 79 księżyców Jowisza. Obiekt jest w całości pokryty skorupą lodową pod którą znajduje się ocean. Naukowcy twierdzą, że może tam istnieć życie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)