NASA szykuje misję na Trytona. Ma rozwiązać zagadkę dziwnego zachowania księżyca Neptuna

NASA szykuje misję na Trytona. Ma rozwiązać zagadkę dziwnego zachowania księżyca Neptuna

NASA szykuje misję na Trytona. Ma rozwiązać zagadkę dziwnego zachowania księżyca Neptuna
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
25.06.2020 07:53

NASA planuje zbadać kolejny księżyc w Układzie Słonecznym. Ty razem wybór padł na jeden z najdalszych obiektów - Trytona, który krąży wokół Neptuna. Misja Trident ma odpowiedzieć, co jest powodem niecodziennego zachowania księżyca.

Misja Trident (Trójząb) ma pomóc w ustaleniu obecności oceanu na księżycu Neptuna, zmapować powierzchnię satelity oraz mierzyć aktywność pola magnetycznego. Na razie NASA dopiero ogłosiła chęć przeprowadzenia misji na Trytona, ale jeśli wszystko przebiegnie bez problemów, to pierwsze przygotowania mają ruszyć w 2025 roku.

Tryton zainteresował astronomów NASA przede wszystkim dlatego, że wyróżnia się spośród innych dotychczas badanych księżyców Układu Słonecznego. Krąży w kierunku przeciwnym do kierunku Neptuna, a jego jonosfera jest 10 razy bardziej aktywna niż jakiegokolwiek innego naturalnego satelity. Naukowcy nie są w stanie również odpowiedzieć na pytania dotyczące nietypowej powierzchni Trytona.

Sonda Voyager 2 dostarczyła szczątkowych danych na temat Trytona, kiedy opuszczała Układ Słoneczny w 2007 roku. Udało się dzięki temu zwizualizować jedynie 40 proc. nietypowej powierzchni księżyca i naukowcy mają nadzieję, że misja Trident pomoże wypełnić luki w danych.

NASA ma niewiele czasu na przygotowania, ponieważ Tryton i Neptun znajdzie się w optymalnym położeniu względem Ziemi i Słońca w 2038 roku. Biorąc pod uwagę ogromną odległość, jaką będzie musiała przebyć sonda w ramach misji Trident, naukowcy nie mają za wiele czasu do stracenia.

Jeżeli Trident nie dotrze do Neptuna na czas - kolejna taka okazja do zbadania Trytona może mieć miejsce dopiero w następnych stuleciach. O wiele pewniejsze są plany NASA powrotu na naszego naturalnego satelitę. Przypominamy, że misja Artemida, która ponownie zabierze ludzi na Księżyc, ma mieć miejsce już w 2024 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)