NASA świętuje 20 lat ciągłego działania ISS. Oto najważniejsze osiągnięcia

20 lat temu, 2 listopada 2000 roku trzech pierwszych astronautów wylądowało na ISS, by tam zamieszkać. NASA podsumowuje, najważniejsze wydarzenia i co udało się osiągnąć przez te lata.

NASA świętuje 20 lat ciągłego przebywania ludzi na ISS
NASA świętuje 20 lat ciągłego przebywania ludzi na ISS
Źródło zdjęć: © Pixabay

Najważniejsze informacje o ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to pierwsza stacja kosmiczna, która została zbudowana, dzięki wysiłkowi kilku krajów. Składa się z 16 głównych modułów, a pierwszy z nich trafił na orbitę w 1998 roku. Dwa lata później pierwsi astronauci trafili na pokład ISS. Byli to Bill Shepherd (NASA) oraz Jurij Gidzenko i Siergiej Krikalev (Roskosmos). 

Wiek stacji daje się już we znaki, o czym świadczą, chociażby ostatnie problemy z wyciekiem tlenu, czy konieczność wyłączenia części modułów. Mimo nieodłącznego niebezpieczeństwa, jakie wiąże się z przebywaniem w przestrzeni kosmicznej, kolejnym grupom astronautów udało się przetrwać na ISS 20 lat. 

Dzisiaj, dokładnie 2 listopada 2020 roku mija 20 lat ciągłego przebywania ludzi w kosmosie. NASA w ramach świętowania rocznicy przypomniała o najważniejszych osiągnięciach, jakie miały miejsce, dzięki pracy na ISS. 

20 lat badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

20 lat pracy astronautów na ISS zaowocowało wieloma przełomowymi badaniami, które nie byłyby możliwe na Ziemi. NASA na specjalnej infografice podsumowała, co udało się osiągnąć. Oto najważniejsze dane:

  • do 2019 astronauci na stację przywieziono 78 514 kg materiałów badawczych, a 23 559 kg zwrócono na Ziemię;
  • od 2009 roku na ISS przebywa zawsze 6-osobowa załoga;
  • 240 osób z 19 krajów odwiedziło Międzynarodową Stację Kosmiczną;
  • do 2019 roku przeprowadzono łącznie 4200 badań, a do dziś trwa kolejne 3000;
  • od początku działania ISS astronauci przeprowadzili ponad 227 spacerów kosmicznych, z czego 173 w amerykańskich skafandrach kosmicznych, a 54 w rosyjskich;
  • Christina Koch i Jessica Meir były pierwszymi kobietami na ISS, które odbył spacer kosmiczny, było to w 2019 roku;
  • astronauci na ISS muszą przestrzegać rygorystycznej diety oraz ćwiczyć, co najmniej 2 godziny dziennie, by zapobiec utracie mięśni;
  • wciąż prowadzone są badania nad zmianami w widzeniu, motoryce i innych systemach fizjologicznych po przebywaniu na ISS.

A Bridge Above: 20 Years of the International Space Station

Co dalej z ISS?

Badania prowadzone na stacji, od uprawy roślin w kosmosie po zrozumienie, jak zachowuje się cement w warunkach mikrograwitacji, przynoszą korzyści dla naszej przyszłej eksploracji kosmosu, a także korzyści dla naszej rodzimej planety. 

Jednak wiek ISS daje się we znaki, co budzi obawę, jak długo astronauci będą mogli powracać na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W związku z tym pojawia się również kwestia zejścia ISS na Ziemię. Najprawdopodobniej stacja zakończy swoje życie w wyniku skoordynowanego, ale spektakularnego rozbicia się w oceanie. 

- Era Apollo powoli dobiega końca, chociaż może nam się to nie podobać - powiedział w ostatnich tygodniach administrator NASA Jim Bridenstine. Już teraz trwają pracę nad nową stacją kosmiczną. Tym razem za jej budowę odpowiada prywatna firma Axiom. Komercyjna stacja ma być mniej kosztowna w montażu i łatwiejsza w utrzymaniu. 

Jednak zanim nowa stacja będzie gotowa, astronauci wciąż będą pracować na ISS. I trudno nie zgodzić się z Jimem Bridenstinem, który nazwał ją "gigantycznym cudem", do którego powstania przyczynili się naukowcy i inżynierowie z wielu krajów. 

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)