NASA i ESA wspólnie zbudują stację kosmiczną Gateway. Weźmie udział w powrocie na Księżyc

NASA i ESA wspólnie zbudują stację kosmiczną Gateway. Weźmie udział w powrocie na Księżyc07.11.2020 13:08
ESA pomoże NASA w budowie stacji kosmicznej Gateway
ESA pomoże NASA w budowie stacji kosmicznej Gateway
Źródło zdjęć: © NASA

ESA pomoże NASA w budowie stacji kosmicznej Gateway. To właśnie tam zamieszkają astronauci, którzy udadzą się na Księżyc w 2024 roku w ramach misji Artemis. Placówka badawcza ma działać jak mniejsza Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zadeklarowała, że pomoże NASA przy budowie stacji kosmicznej Gateway. To właśnie z niej będą wychodzić astronauci, aby zbadać powierzchnię Księżyca. Placówka badawcza ma działać jak mniejsza Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

ESA dostarczy moduł mieszkalny i tankowania oraz przygotuje dwa dodatkowe moduły serwisowe dla kapsuły Orion, która jest opracowywana przez NASA. To właśnie na jej pokładzie astronauci udadzą się na Księżyc w ramach misji Artemis. O finalizacji porozumienia poinformował na Twitterze administrator NASA Jim Bridenstine.

Jednym z głównych celów Gateway jest zbadanie południowego bieguna Księżyca pod kątem obecności tam zamarzniętej wody. Jej odkrycie może mieć kluczowy wpływ na budowę przyszłych baz na Srebrnym Globie.

Zobacz też: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

David Parker, szef działu robotyki w Europejskiej Agencji Kosmicznej i kluczowa postać w programie Gateway, mówił niedawno, że Księżyc jest dla badaczy jak ósmy kontynent. - To muzeum astronomiczne, które pochłania historię naszego Układu Słonecznego od ponad 4 miliardów lat. Kiedy wyruszyliśmy tam z Apollo, w zasadzie poszliśmy do muzealnego sklepu z pamiątkami, wzięliśmy kilka z nich i wróciliśmy do domu. Teraz zamierzamy zbadać go wnikliwie - dodał.

Pierwsza załoga astronautów ma zostać wysłana na Księżyc do końca 2024 roku. Najprawdopodobniej, jednym z członków załogi, która wyruszy zbadać naszego naturalnego satelitę będzie Brytyjczyk Tim Peake. Astronauta, który spędził pół roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) okrążającej Ziemię, wyraził już chęć udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.

Zdaniem astronomów, stacja kosmiczna Gateway może zostać w przyszłości wykorzystana do eksploracji Marsa.
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)