NASA i ESA wspólnie zbudują stację kosmiczną Gateway. Weźmie udział w powrocie na Księżyc

ESA pomoże NASA w budowie stacji kosmicznej Gateway
ESA pomoże NASA w budowie stacji kosmicznej Gateway
Źródło zdjęć: © NASA

07.11.2020 13:08, aktual.: 02.03.2022 07:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

ESA pomoże NASA w budowie stacji kosmicznej Gateway. To właśnie tam zamieszkają astronauci, którzy udadzą się na Księżyc w 2024 roku w ramach misji Artemis. Placówka badawcza ma działać jak mniejsza Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zadeklarowała, że pomoże NASA przy budowie stacji kosmicznej Gateway. To właśnie z niej będą wychodzić astronauci, aby zbadać powierzchnię Księżyca. Placówka badawcza ma działać jak mniejsza Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

ESA dostarczy moduł mieszkalny i tankowania oraz przygotuje dwa dodatkowe moduły serwisowe dla kapsuły Orion, która jest opracowywana przez NASA. To właśnie na jej pokładzie astronauci udadzą się na Księżyc w ramach misji Artemis. O finalizacji porozumienia poinformował na Twitterze administrator NASA Jim Bridenstine.

Jednym z głównych celów Gateway jest zbadanie południowego bieguna Księżyca pod kątem obecności tam zamarzniętej wody. Jej odkrycie może mieć kluczowy wpływ na budowę przyszłych baz na Srebrnym Globie.

David Parker, szef działu robotyki w Europejskiej Agencji Kosmicznej i kluczowa postać w programie Gateway, mówił niedawno, że Księżyc jest dla badaczy jak ósmy kontynent. - To muzeum astronomiczne, które pochłania historię naszego Układu Słonecznego od ponad 4 miliardów lat. Kiedy wyruszyliśmy tam z Apollo, w zasadzie poszliśmy do muzealnego sklepu z pamiątkami, wzięliśmy kilka z nich i wróciliśmy do domu. Teraz zamierzamy zbadać go wnikliwie - dodał.

Pierwsza załoga astronautów ma zostać wysłana na Księżyc do końca 2024 roku. Najprawdopodobniej, jednym z członków załogi, która wyruszy zbadać naszego naturalnego satelitę będzie Brytyjczyk Tim Peake. Astronauta, który spędził pół roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) okrążającej Ziemię, wyraził już chęć udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.

Zdaniem astronomów, stacja kosmiczna Gateway może zostać w przyszłości wykorzystana do eksploracji Marsa.
Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także