NASA pokazała diabełki pyłowe na Marsie. Nowe zdjęcia łazika Perseverance [Wideo]
Łazik Perseverance po raz pierwszy zarejestrował na Marsie diabełka pyłowego. Niezwykłe zdjęcia zostały udostępnione przez NASA w poklatkowym nagraniu.
Diabełki pyłowe (ang. dust devil) to ciekawe zjawisko, które przypomina niewielki wir powietrza, niezwiązany ze zjawiskami burzowymi. Najczęściej możemy go zaobserwować w postaci kolumny pyłu i odłamków w czasie słonecznej pogody.
To zjawisko jest często obserwowane na pustyniach i stepach na Ziemi. I chociaż nie są to pierwsze tego typu obserwacje na Marsie, to po raz pierwszy mamy okazję oglądać je w kraterze Jezero. NASA udostępniła poklatkowy film, na którym możemy zobaczyć przemieszczającego się diabełka pyłowego.
Diabełek pyłowy został zarejestrowany w oddali przez jedną z kamer łazika Perseverance. Niestety poza materiałem filmowym, NASA nie udostępniła żadnych dokładniejszych danych na temat zjawiska, w tym jego prędkości ani szacowanej wielkości.
Nie jest to pierwszy raz, kiedy możemy zaobserwować diabełka pyłowego na Marsie, ale po raz pierwszy zarejestrowano go w kraterze Jezero. W 2012 roku Mars Reconnaissance Orbiter zaobserwował "diabła" mającego 800 m wysokości o 30 m średnicy. Kamera High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) wykryła później "rój" diabłów pyłowych w 2015 roku.
Diabełki pyłowe zostały zarejestrowane na Marsie po raz pierwszy jeszcze wcześniej, bo w czasie misji Viking 1 i 2 w latach 70. XX wieku. Niestety zjawisko jest ulotne, więc trudno o wyraźne materiały. Nowe nagranie Perseverance z pewnością robi wrażenie.