NASA pokazała diabełki pyłowe na Marsie. Nowe zdjęcia łazika Perseverance [Wideo]

NASA pokazała diabełki pyłowe na Marsie. Nowe zdjęcia łazika Perseverance [Wideo]

Mars, NASA łazik Perseverance
Mars, NASA łazik Perseverance
Źródło zdjęć: © NASA
22.03.2021 07:45

Łazik Perseverance po raz pierwszy zarejestrował na Marsie diabełka pyłowego. Niezwykłe zdjęcia zostały udostępnione przez NASA w poklatkowym nagraniu.

Diabełki pyłowe (ang. dust devil) to ciekawe zjawisko, które przypomina niewielki wir powietrza, niezwiązany ze zjawiskami burzowymi. Najczęściej możemy go zaobserwować w postaci kolumny pyłu i odłamków w czasie słonecznej pogody. 

To zjawisko jest często obserwowane na pustyniach i stepach na Ziemi. I chociaż nie są to pierwsze tego typu obserwacje na Marsie, to po raz pierwszy mamy okazję oglądać je w kraterze Jezero. NASA udostępniła poklatkowy film, na którym możemy zobaczyć przemieszczającego się diabełka pyłowego. 

Diabełek pyłowy został zarejestrowany w oddali przez jedną z kamer łazika Perseverance. Niestety poza materiałem filmowym, NASA nie udostępniła żadnych dokładniejszych danych na temat zjawiska, w tym jego prędkości ani szacowanej wielkości. 

Nie jest to pierwszy raz, kiedy możemy zaobserwować diabełka pyłowego na Marsie, ale po raz pierwszy zarejestrowano go w kraterze Jezero. W 2012 roku Mars Reconnaissance Orbiter zaobserwował "diabła" mającego 800 m wysokości o 30 m średnicy. Kamera High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) wykryła później "rój" diabłów pyłowych w 2015 roku.

Diabełki pyłowe zostały zarejestrowane na Marsie po raz pierwszy jeszcze wcześniej, bo w czasie misji Viking 1 i 2 w latach 70. XX wieku. Niestety zjawisko jest ulotne, więc trudno o wyraźne materiały. Nowe nagranie Perseverance z pewnością robi wrażenie. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (109)