NASA odtwarza dźwięk supernowej. Nowy projekt pozwala "usłyszeć" kosmos

Naukowcy NASA odtworzyli dźwięki supernowej za pomocą instrumentów muzycznych. Ponieważ w kosmosie nie słychać dźwięku, NASA wykorzystała nowoczesną technologię do przekształcenia zebranych danych w dźwięk.

supernowa
supernowa
Źródło zdjęć: © adobe

05.01.2021 | aktual.: 03.03.2022 03:02

Program NASA zakłada przekształcanie danych w dźwięki, które byłyby emitowane przez niezwykle głośne kosmiczne obiekty. Następnie używa instrumentów do odtworzenia danych za pomocą muzyki, dzięki czemu możemy usłyszeć, jak "brzmi" wybuch supernowej. 

W nowym programie NASA, badacze z Centrum Rentgenowskie Chandra wykorzystali trzy wybrane zdjęcia ze swoich archiwów, by przekształcić je na dźwięk. W tym celu zanalizowano różne częstotliwości światła, jakie udało się zarejestrować, a następnie przypisano im dźwięki. 

Na pierwszym nagraniu widzimy supernową 1987A. Poklatkowe wideo pozwala zobaczyć, jak obraz stopniowo ewoluuje, aby pokazać transformację supernowej od 1999 do 2013 roku. Im jaśniejsze światło z halo, tym wyższy dźwięk muzyczny słyszymy. Pierścień gazowy osiąga szczytową jasność, gdy przecina się przez niego fala uderzeniowa supernowej. Towarzyszą jej najwyższe tony na samym końcu wideo. 

Dźwięki z kosmosu

Kolejny film przedstawia mgławicę Kraba, będącą pozostałością po supernowej, w której znajduje się gwiazda neutronowa. Możemy na nim lepiej usłyszeć, jak sonifikacja danych NASA przebiega w praktyce. Do instrumentów dętych przypisane jest światło rentgenowskie (białe i niebieskie), do sekcji dętych drewnianych - różowe i podczerwień, a do instrumentów smyczkowych - światło widzialne (fioletowe). 

Tonacja każdej rodziny instrumentów rośnie od dołu do góry obrazu, co tworzy nieziemski, chromatyczny efekt. NASA opublikowała również trzeci film, na którym przedstawiała gromadę galaktyk, które zderzają się ze sobą w zwolnionym tempie około 3,7 miliarda lat świetlnych od Ziemi. 

To kosmiczne zderzenie dało naukowcom bezpośredni dowód na istnienie ciemnej materii, podają eksperci NASA. Niebieskim, podobnym do ciemnej materii regionom przypisano najniższe częstotliwości dźwięku, a promieniom rentgenowskim przypisano najwyższe częstotliwości dźwięku.

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj

Imperatory 2020
Imperatory 2020© WP
Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)