NASA odkrywa tysiące ukrytych gór pod oceanami. Dzięki specjalnemu satelicie
Satelita SWOT, wspierany przez NASA, ujawnia nieznane dotąd podwodne wierzchołki, oferując nowe spojrzenie na geologię Ziemi. Dane z kosmosu pozwolą na lepsze zrozumienie prądów głębinowych, zmian tektonicznych oraz potencjalnych miejsc bogatych w minerały.
Naukowcy z NASA dokonali przełomowego odkrycia, ujawniając tysiące ukrytych podwodnych formacji, takich jak góry i wzgórza kryjące się na dnie oceanów. Wszystko dzięki satelicie SWOT, będącym wspólnym projektem NASA i francuskiej agencji kosmicznej CNES, który dostarczył szczegółowych danych. Pozwalają one na mapowanie dna morskiego z niespotykaną dotąd precyzją, co pozwoli na lepsze zrozumienie wszelkich geologicznych zmian oraz odkryje nowe złoża minerałów.
Szczegółowa mapa dna oceanów na całej planecie
Okazuje się, że mamy bardziej szczegółowe mapy powierzchni Księżyca niż te z dna oceanu. Naukowcy od lat starają się to zmienić. Nowe dane rzucają nowe światło na geologię i ekologię Ziemi, ujawniając tajemnice, które dotychczas pozostawały niewidoczne. Teraz zespół wspierany przez NASA zrobił duży krok naprzód, publikując jedną z najbardziej szczegółowych map dna morskiego do tej pory. Mapa została stworzona przy użyciu danych z satelity SWOT (Surface Water and Ocean Topography), wspólnej misji NASA i francuskiej agencji kosmicznej CNES (Centre National d’Etudes Spatiales).
Mapy dna morskiego są kluczowe dla wielu praktycznych zastosowań, takich jak nawigacja statków, układanie kabli podmorskich czy wykrywanie zagrożeń. Nadya Vinogradova Shiffer z NASA podkreśla w komunikacie, że "mapowanie dna morskiego jest kluczowe zarówno dla istniejących, jak i nowych możliwości ekonomicznych, w tym wydobycia rzadkich minerałów z dna morskiego, optymalizacji tras żeglugowych oraz operacji wojskowych".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzięki danym z satelity SWOT, naukowcy mogą teraz lepiej zrozumieć prądy głębinowe i procesy geologiczne, takie jak tektonika płyt. Podwodne góry oraz wzgórza wpływają na ruch ciepła i składników odżywczych w głębinach, przyciągając życie morskie i tworząc oazy w jałowych miejscach dna morskiego.
Satelita SWOT przygląda się ziemskim wodom z orbity
Satelita SWOT, uruchomiony w grudniu 2022 r., mierzy wysokość wody na niemal całej powierzchni Ziemi, w tym oceanów, jezior i rzek. Dzięki temu naukowcy mogą tworzyć topograficzne mapy powierzchni wód, co jest przydatne w monitorowaniu zmian lodu morskiego czy śledzeniu postępu powodzi.
David Sandwell z Instytutu Oceanografii Scrippsa, który od lat 90. korzysta z danych satelitarnych do mapowania dna oceanicznego, podkreśla, że "satelita SWOT to ogromny krok naprzód w naszej zdolności do mapowania dna morskiego". Dzięki tej technologii liczba znanych podwodnych wzniesień może wzrosnąć z 44 tys. do 100 tys., co pozwoli na lepsze zrozumienie historii geologicznej naszej planety.
Współpraca międzynarodowa
Misja SWOT to efekt międzynarodowej współpracy, w której uczestniczą także Kanadyjska Agencja Kosmiczna i Brytyjska Agencja Kosmiczna. Dzięki wspólnym wysiłkom, satelita dostarcza pomiary powierzchni wód w wysokiej rozdzielczości, pomagając naukowcom lepiej zrozumieć cykl wodny Ziemi, prądy oceaniczne i topografię dna morskiego.
Dzięki tym odkryciom, naukowcy zbliżają się do osiągnięcia celu, jakim jest pełne zmapowanie dna morskiego do 2030 r., co pozwoli na jeszcze lepsze zrozumienie procesów zachodzących na naszej planecie.