Trwa ładowanie...

NASA. Nowa kosmiczna toaleta za 23 mln dolarów jest gotowa do drogi na ISS

NASA w przyszłym tygodniu wystrzeli nową toaletę kosmiczną na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dla astronautów, aby przetestować ją, zanim zostanie wykorzystana na przyszłych misjach na Księżyc lub Marsa.

Share
Nowa toaleta kosmiczna NASA dla ISS przechodzi testy w Johnson Space Center w Houston w Teksasie.
Nowa toaleta kosmiczna NASA dla ISS przechodzi testy w Johnson Space Center w Houston w Teksasie.Źródło: NASA
d2iygwq

Nowy system toaletowy o wartości 23 mln dolarów, znany jako Universal Waste Management System (UWMS), jest o 65 proc. mniejszy i 40 proc. lżejszy od toalety używanej obecnie na stacji kosmicznej i może obsługiwać większe załogi.

Toaleta zostanie wystrzelona na stację kosmiczną na pokładzie kapsuły ładunkowej Northrop Grumman Cygnus 29 września w ramach rutynowej misji zaopatrzenia.

d2iygwq

Jak w kamperze

Po przybyciu na stację kosmiczną astronauci przetestują, jak nowa toaleta sprawdza się w środowisku mikrograwitacji. System zostanie zainstalowany obok obecnej toalety w module połączeniowym Mode 3 stacji kosmicznej.

Planeta wielkości Jowisza. Przełomowe odkrycie w kosmosie

– Toaleta została zaprojektowana z myślą o eksploracji i stanowi kontynuację wcześniejszego projektu. Kluczem w aspekcie eksploracji jest dążenie do optymalizacji masy i zużycia energii, które są bardzo ważnymi elementami projektu statku kosmicznego. – powiedziała na konferencji prasowej Melissa McKinley, projekt managerka NASA Advanced Exploration Systems Logistics Reduction.

UWMS mierzy około 71 centymetrów wysokości, co jest porównywalne z kompaktowymi toaletami stosowanymi w kamperach. Nowy system będzie rutynowo używany przez załogę na stacji kosmicznej i testowany przez następne trzy lata, aby upewnić się, że wszystko działa zgodnie z planem. Przed startem system był testowany w środowiskach symulujących pracę stacji kosmicznej.

d2iygwq
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2iygwq

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iygwq
d2iygwq
Więcej tematów