NASA: nadchodzi zmiana kursu?

NASA: nadchodzi zmiana kursu?

NASA: nadchodzi zmiana kursu?
Źródło zdjęć: © Nasa
23.12.2009 14:36, aktualizacja: 23.12.2009 14:59

Amerykańska agencja kosmiczna NASA będzie kontynuować ambitny program lotów załogowych pod warunkiem wprowadzenia doń pewnych ograniczeń. Taką informację znajdziemy w magazynie "Science", który powołuje się na anonimowe osoby rozmawiające z Charlesem Boldenem, mianowanym w maju przez prezydenta Baracka Obamę na stanowisko nowego szefa Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA** będzie kontynuować ambitny program lotów załogowych pod warunkiem wprowadzenia doń pewnych ograniczeń. Taką informację **znajdziemy w magazynie "Science", który powołuje się na anonimowe osoby rozmawiające z Charlesem Boldenem, mianowanym w maju przez prezydenta Baracka Obamę na stanowisko nowego szefa Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej.

Według doniesień w 2011 roku władze USA zasilą budżet NASA dodatkowym miliardem dolarów na budowę nowej rakiety nośnej. Natomiast plany związane ze znajdującą się już w fazie testów rakietą Ares I miałyby zostać porzucone –. w ich przypadku inżynierowie wciąż zmagają się z silnymi wibracjami wywoływanymi przez układ napędowy. Przy budowie modułu lądownika i elementów stałej bazy księżycowej NASA miałaby współpracować z ośrodkami z Europy, Japonii i Kanady, co przyniosłoby znaczące oszczędności. Jednak ani amerykański rząd, ani NASA nie przedstawiły jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Obraz
© (fot. IDG)

Na początku maja władze USA zarządziły obszerną kontrolę programu lotów kosmicznych. Komisja weryfikacyjna złożona z przedstawicieli przemysłu, inżynierów, byłych astronautów oraz ekspertów od lotów cywilnych pełniła jednak wyłącznie funkcję konsultacyjną i miała za zadanie przeanalizować różne warianty dalszych kierunków badań i rozmaite ścieżki wykorzystania środków finansowych przyznanych agencji. Jednym z głównych zagadnień było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy NASA nie może (albo czy nie powinna) korzystać z już istniejących technologii. Przykładowo, jako alternatywę dla Aresa rozważano opracowany przez amerykański Departament Obrony projekt Evolved Expendable Launch Vehicle, który bazuje na systemach transportowych takich jak rakiety Atlas lub Delta albo system o nazwie Delta wykorzystujący komponenty wahadłowca. Komisja ma ponadto
przeanalizować możliwość przeprowadzenia części misji załogowych z użyciem robotów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)