NASA: Miniaturowe drony Dragonfly polecą na Tytana w poszukiwaniu życia
NASA oznajmiła, że wraca na Tytana z nową misją badawczą. W ramach inicjatywy New Frontiers w misji kosmicznej wezmą udział niewielki dron Dragonfly, którego celem będzie poszukiwanie śladów życia na jednym z największych księżyców w Układzie Słonecznym.
28.06.2019 10:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
NASA wczoraj wieczorem ogłosiła start nowego projektu, którego celem będzie powrót na Tytana - największy księżyć Saturna. Zgodnie z planem start ma nastąpić w 2026 roku, kiedy sonda Dragonfly ruszy w kierunku Tytana. Podróż ma zająć 8 lat i w 2034 Dragonfly ma wylądować na powierzchni Tytana.
Zobacz także: Niezwykły symulator przestrzeni kosmiecznej
Dragonfly na Tytanie
Miniaturowy dron-łaziki Dragonfly ma 2m x 3m, co czyni go najmniejszym łazikiem w historii. Niewielki rozmiar umożliwi mu łatwe latanie nad powierzchnią Tytana. Sama sonda będzie poruszać się żabimi skokami, co pozwoli jej przenosić bezpiecznie ładunek oraz odwiedzić kilka kluczowych lokacji na Tytanie. Dragonfly będzie wyposażony w liczne kamery, w tym te nagrywające i fotografujące w wysokich rozdzielczościach. Z kolei dzięki specjalnym generatorom MMRTG dron będzie mógł prowadzić obserwacje przez 8 lat.
Cel misji Dragonfly
Dragonfly odwiedzi kilka ważnych lokacji na księżycu Saturna, w tym powierzchnię krateru Selk, gdzie w przeszłości znajdowała się woda w stanie ciekłym oraz zbada, czy pod powierzchnią znajduje się płynny ocean. Tytan jest niezwykłym miejscem w Układzie Słonecznym i bardzo przypomina Ziemię z czasów jej początków.
Klimat na księżycu przypomina ziemski – występują tu deszcze (chociaż z ciekłego metanu zamiast wody) i opady przypominające śnieg. Poza tym posiada atmosferę na bazie azotu, a jego powierzchnia składa się głównie ze skał i lodu. Jednocześnie na Tytanie mogą występować minerały niespotykane na Ziemi, a które mogą mieć pochodzenie organiczne, co odkryła sonda Cassini. Mimo bardzo niskich temperatur, jakie występują na księżycu Saturna (dochodzą do -180 stopni Celsjusza), warunki tam panujące mogą sprzyjać powstawaniu życia. Misja Dragonfly ma dostarczyć naukowcom więcej danych i pomóc zrozumieć proces powstawania życia w kosmosie.