NASA: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przechodzi kluczowe testy

NASA: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przechodzi kluczowe testy07.10.2020 10:05
Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba
Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba
Źródło zdjęć: © NASA

NASA jest coraz bliżej wysłania Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba w przestrzeń kosmiczną, gdzie będzie mógł zastąpić Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Urządzenie właśnie przeszło "testy środowiskowe". 

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, nad którym wspólnie pracują NASA i ESA jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć kosmicznych. Ma być następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, a cała inwestycja warta jest 9,8 mld dolarów. Pozwoli on na obserwowanie przestrzeni kosmicznej w podczerwieni, dzięki czemu będzie mógł dostrzec szczegóły, które dziś umykają Teleskopowi Hubble’a. 

NASA ogłosiła 6 października, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przeszedł właśnie "testy środowiskowe", czyli serię prób zaprojektowanych w celu symulacji trudnych warunków startu. Pokazują one zdolność urządzenia do przetrwania lotu w kosmos. 

- Pomyślne zakończenie naszych testów środowiskowych w obserwatorium stanowi monumentalny kamień milowy w drodze do startu - powiedział w oświadczeniu Bill Ochs, kierownik projektu Webb z Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland. 

Testy odbyły się w południowo-kalifornijskich obiektach firmy lotniczej Northrop Grumman, która buduje Webb dla NASA. Technicy wystawili w pełni zmontowane obserwatorium na ekstremalne warunki akustyczne w specjalnej komorze dźwiękowej, w której hałas przekraczał 140 decybeli.

Następnie teleskop trafił na specjalny stół wstrząsowy, gdzie sprawdzano jego odporność na wibracje o niskiej częstotliwości, podobne do tych, jakie będą towarzyszyć przy starcie rakiety. 

Zobacz też: US Navy odtajnia nagrania UFO i potwierdza ich autentyczność

Wszystkie testy przebiegły pomyślnie, więc start planowany na 31 października 2021 roku nie jest zagrożony. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wyruszy z europejskiego portu kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej na szczycie rakiety Ariane V. Zanim jednak wyruszy na miejsce startu, musi przejść jeszcze kilka testów, w tym pełną ocenę systemów. 

 Jego uruchomienie nastąpi w 2031 roku na wysokości ok, 1,5 mln km od Ziemi. Teleskop posłuży m.in. do poszukiwania oznak życia, wykrywania egozplanet, badania pierwszych gwiazd i najstarszych galaktyk we wszechświecie. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)