NASA kończy najważniejszy element misji Artemis. Powrót na Księżyc coraz bliżej

NASA kończy najważniejszy element misji Artemis. Powrót na Księżyc coraz bliżej09.01.2020 14:24
NASA kończy najważniejszy element misji Artemis. Powrót na Księżyc coraz bliżej
Źródło zdjęć: © NASA

NASA ukończyła prace nad rdzeniem rakiety Space Launch System (SLS) dla programu Artemis. To jeden z najważniejszych elementów misji, dzięki której ludzie ponownie staną na Księżycu. Agencja podaje więcej szczegółów o stanie prac.

8 stycznia zostały ukończone prace nad rdzeniem rakiety SLS, a całość została załadowana do transportu do głównej bazy NASA. Jim Morhard, zastępca dyrektora NASA przyznał, że misja Artemis jest "narodowym skarbem".

- Rakieta SLS została zbudowana, aby dostarczać amerykańskich astronautów i maksymalną ładowność na Księżyc i do innych miejsc w kosmosie - dodaje Morhard. - Ukończenie tego pierwszego etapu jest ekscytującym krokiem naprzód w programie Artemis.

- Rakieta SLA NASA została zaprojektowana tak, aby ewoluować, aby można było wykonać różnorodne misje najpierw na Księżyc w misjach Artemidy, a następnie na Marsa i inne miejsca w kosmosie - dodaje John Honeycutt, kierownik programu SLS w Marshall Space Flight Center NASA w Huntsville w Alabamie.

Rakieta SLS wyniesie w kosmos kapsułę Orion, jednak aby do tego doszło konieczne są wcześniejsze testy, a sama rakieta musi zostać dowieziona do głównej bazy NASA. Rakieta będzie transportowana drogą wodną, podobnie jak w latach 60. i 70. XX wieku rakiety programu Apollo.

Zobacz też: Lądowanie na Księżycu. Ekspert wyjaśnia teorie spiskowe

NASA ukończyła budowę rdzenia rakiety SLS

Rdzeń rakiety SLS jest największym elementem, jaki NASA kiedykolwiek zbudowała w swojej fabryce w Luizjanie, również biorąc pod uwagę elementy rakiet Saturn V na pierwsze misje Księżyca agencji. Dla Amerykańskiej Agencji Kosmicznej to ogromny krok.

- To historyczny moment dla programu Artemis NASA i dumny czas dla zespołu Space Launch System Core Stage, gdy pierwszy artykuł o locie opuszcza halę produkcyjną - powiedziała Julie Bassler, kierownik NASA SLS Stages. - Seria testów Green Run potwierdzi, że rdzeń jest gotowy do misji.

Sukces jednak nie należy tylko do NASA, ale również jej partnerów. W misję Artemis zaangażowane są takie firmy jak Boeing, SpaceX czy Blue Origin. W 2019 roku NASA i jej partnerzy zakończyli produkcję statku kosmicznego Orion. Agencja planuje, że lądowanie pierwszej kobiety i kolejnego mężczyzny na Księżycu będzie możliwe już w 2024 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)