NASA informuje - teraz Jowisz i jego księżyce zobaczysz przez lornetkę

NASA informuje - teraz Jowisz i jego księżyce zobaczysz przez lornetkę

NASA informuje - teraz Jowisz i jego księżyce zobaczysz przez lornetkę
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | NASA
Piotr Urbaniak
08.06.2019 09:39

Już za kilka dni Jowisz osiągnie opozycję, czyli znajdzie się w jednej linii z Ziemią i Słońcem. Oznacza to, że będzie na tyle blisko naszej planety, aby można było zobaczyć go wraz z księżycami przez lornetkę.

Jowisz osiągnie opozycję w poniedziałek 10 czerwca. I będzie można podziwiać go przez całą noc mniej więcej do końca miesiąca. Wystarczy zwykła lornetka albo luneta o kilkudziesięciokrotnym powiększeniu. To prawdziwa gratka dla wszystkich fanów kosmosu i astronomii.

- Największa planeta Układu Słonecznego jest genialnym klejnotem dla gołego oka, ale wygląda fantastycznie przez lornetkę lub mały teleskop, który pozwoli ci dostrzec cztery największe księżyce, a może nawet ślad pasmowych chmur otaczających planetę - informuje NASA w komunikacie prasowym.

Średnia odległość Jowisza od Ziemi wynosi 778 mln km. W stanie opozycji spada do około 630 mln km, jak podają podręczniki.

Gazowy olbrzym to dla wielu najbardziej fascynująca planeta Układu Słonecznego. Cechuje się objętością 1321 razy większą od objętością Ziemi i ma 318 razy większą masę. Rozmiarami ustępuje jedynie Słońcu. Grzechem byłoby nie skorzystać z okazji i nie spróbować obejrzeć tego kolosa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)