Jowisz nie krąży i nigdy nie krążył wokół Słońca

Zapomnij o tym, co wiesz - Jowisz nie krąży wokół Słońca. Gazowy gigant, piąta planeta od Słońca jest tak olbrzymia, że w przeciwieństwie do innych nie krąży wokół Słońca, a przynajmniej nie dokładnie wokół niego. Wszystko przez jego ogromną masę.

Jowisz nie krąży i nigdy nie krążył wokół Słońca
Źródło zdjęć: © PAP

Jowisz, gazowy gigant, którego masa jest 2,5 razy większa niż wszystkich innych planet Układu Słonecznego nie krąży wokół Słońca. Okazuje się bowiem, że centralny punkt grawitacji między naszą gwiazdą a Jowiszem znajduje się nie w centrum Słońca, jak w przypadku innych planet. W tym wypadku punkt ten znajduje się w przestrzeni kosmicznej – nieco nad powierzchnią Słońca.

Jowisz nie krąży wokół Słońca – jak to możliwe?

Aby zrozumieć ten fenomen musimy przypomnieć nieco teorii. Kiedy mniejszy obiekt krąży w przestrzeni kosmicznej wokół innego, większego, orbita tego pierwszego nie jest dokładnie okręgiem. Okazuje się bowiem, że oba obiekty krążą wokół wspólnego punktu w przestrzeni. Oczywiście im większa masa dużego obiektu, tym ten punkt znajduje się bliżej jego środka.

Jak to działa w praktyce? Nie trzeba szukać wcale daleko. Wystarczy przyjrzeć się orbicie Ziemi wokół Słońca – pomimo dużych różnic w masie, orbita naszej planety nie jest idealnie okrągła. Powodem takiego stanu jest fakt, że punkt grawitacyjny Ziemi i Słońca nie znajduje się idealnie w centrum naszej gwiazdy, a w jego pobliżu. Efekt jest taki, że jeśli „zatrzymamy” Słońce, Ziemia zaczyna krążyć po elipsie.

Podobnie jest w przypadku wszystkich innych planet, nie tylko Jowisza. Ich masa, w porównaniu do naszej gwiazdy jest tak niewielka, że jedyną oznaką tego zjawiska są ich eliptyczne orbity. Sprawa przedstawia się z goła odmiennie w przypadku Jowisza, zwanego również gazowym gigantem. Jest on bowiem tak dużych rozmiarów, że centralny punkt grawitacyjny znajduje się poza Słońcem i da się to zaobserwować.

Odkrycia tego dokonali specjaliści z amerykańskiej agencji komicznej NASA, dzięki misji Juno, której celem jest właśnie badanie gazowego olbrzyma.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (123)