Jowisz nie krąży i nigdy nie krążył wokół Słońca

Jowisz nie krąży i nigdy nie krążył wokół Słońca

Jowisz nie krąży i nigdy nie krążył wokół Słońca
Źródło zdjęć: © PAP
24.03.2017 19:05

Zapomnij o tym, co wiesz - Jowisz nie krąży wokół Słońca. Gazowy gigant, piąta planeta od Słońca jest tak olbrzymia, że w przeciwieństwie do innych nie krąży wokół Słońca, a przynajmniej nie dokładnie wokół niego. Wszystko przez jego ogromną masę.

Jowisz, gazowy gigant, którego masa jest 2,5 razy większa niż wszystkich innych planet Układu Słonecznego nie krąży wokół Słońca. Okazuje się bowiem, że centralny punkt grawitacji między naszą gwiazdą a Jowiszem znajduje się nie w centrum Słońca, jak w przypadku innych planet. W tym wypadku punkt ten znajduje się w przestrzeni kosmicznej – nieco nad powierzchnią Słońca.

Jowisz nie krąży wokół Słońca – jak to możliwe?

Aby zrozumieć ten fenomen musimy przypomnieć nieco teorii. Kiedy mniejszy obiekt krąży w przestrzeni kosmicznej wokół innego, większego, orbita tego pierwszego nie jest dokładnie okręgiem. Okazuje się bowiem, że oba obiekty krążą wokół wspólnego punktu w przestrzeni. Oczywiście im większa masa dużego obiektu, tym ten punkt znajduje się bliżej jego środka.

Jak to działa w praktyce? Nie trzeba szukać wcale daleko. Wystarczy przyjrzeć się orbicie Ziemi wokół Słońca – pomimo dużych różnic w masie, orbita naszej planety nie jest idealnie okrągła. Powodem takiego stanu jest fakt, że punkt grawitacyjny Ziemi i Słońca nie znajduje się idealnie w centrum naszej gwiazdy, a w jego pobliżu. Efekt jest taki, że jeśli „zatrzymamy” Słońce, Ziemia zaczyna krążyć po elipsie.

Podobnie jest w przypadku wszystkich innych planet, nie tylko Jowisza. Ich masa, w porównaniu do naszej gwiazdy jest tak niewielka, że jedyną oznaką tego zjawiska są ich eliptyczne orbity. Sprawa przedstawia się z goła odmiennie w przypadku Jowisza, zwanego również gazowym gigantem. Jest on bowiem tak dużych rozmiarów, że centralny punkt grawitacyjny znajduje się poza Słońcem i da się to zaobserwować.

Odkrycia tego dokonali specjaliści z amerykańskiej agencji komicznej NASA, dzięki misji Juno, której celem jest właśnie badanie gazowego olbrzyma.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (123)