NASA. Helikopter Ingenuity przygotowuje się do historycznego lotu

NASA. Helikopter Ingenuity przygotowuje się do historycznego lotu23.03.2021 08:53
Helikopter Ingenuity
Helikopter Ingenuity
Źródło zdjęć: © NASA/JPL-Caltech | NASA/JPL-Caltech

Niewielkich rozmiarów helikopter dotarł na Czerwoną Planetę na pokładzie łazika Perseverance. Według zapowiedzi NASA jego pierwsze loty testowe mogą rozpocząć się już na początku kwietnia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Ingenuity będzie pierwszym wiropłatem latającym poza Ziemią.

NASA opublikowała zdjęcia, na których widać, jak helikopter Ingenuity przygotowuje się do swojej pierwszej misji. Obecnie wciąż pozostaje przymocowany do łazika Perseverance, który w weekend pozbył się wszystkich zabezpieczeń, chroniących małe, ważące 1,8 kg urządzenie przed uszkodzeniem podczas lądowania. Przypomnijmy, Perseverance dotarł na Marsa 18 lutego br. i wylądował w na dnie Krateru Jezero.

NASA przygotowuje się do testów Ingenuity

Jak informuje NASA Ingenuity wciąż jest złożony i zablokowany, a łazik Perseverance ma dostarczyć go na wyznaczone "lądowisko dla helikopterów", które znajduje się kilka dni jazdy od jego obecnej lokalizacji. Amerykańska agencja kosmiczna przekonuje, że zdradzi więcej informacji na temat lądowiska podczas konferencji prasowej, która została zaplanowana 23 marca na godzinę 18.30 naszego czasu. Będzie można ją obejrzeć za pośrednictwem oficjalnej strony NASA lub na portalu Space.com.

Helikopter Ingenuity będzie pierwszym wiropłatem latającym poza Ziemią. NASA uważa, że misja może otworzyć zupełnie nowy etap w badaniu powierzchni Czerwonej Planety. Po zakończeniu testów Ingenuity, łazik Perseverance powróci do swoich podstawowych zadań, czyli szukania śladów starożytnego życia na Marsie i zbierania próbek.

Zobacz też: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)