NASA chce oddać za darmo rakietę Saturn I. Jest jednak haczyk

NASA chce oddać za darmo rakietę Saturn I. Jest jednak haczyk

NASA chce oddać za darmo rakietę Saturn I. Jest jednak haczyk
Źródło zdjęć: © flickr.com | Markus S. Hohenwarter
19.08.2019 08:08, aktualizacja: 19.08.2019 08:51

NASA chce przekazać za darmo rakietę Saturn I, która nigdy nie miała okazji polecieć w kosmos. Agencja nie stawia przy tym żadnych ograniczeń, jednak raczej nieliczni się skuszą.

Saturn I to pierwsza ciężka amerykańska rakieta nośna, która dała początek rodzinie rakiet Saturn. Rakiety te brały udział m.in. w misjach Apollo, a Saturn V zabrał pierwszych astronautów na Księżyc. Saturn I powstała, by móc wynosić na orbitę ciężkie ładunki. Została zaprojektowana przez Wernhera von Brauna i Wojskową Agencję Pocisków Balistycznych.

Saturn I za darmo, ale koszt przesyłki zniechęca

Poza standardowymi testami, rakieta nie brała udziału w żadnej misji kosmicznej. A teraz może trafić do każdej zainteresowanej organizacji, która jest w stanie zapłacić za przesyłkę rakiety. NASA swoją ofertę kieruje przede wszystkim do szkół, uniwersytetów, muzeów i innych organizacji publicznych, jednak nie stawia przy tym żadnych ograniczeń.

Jedyny koszt, jaki muszą ponieść osoby zainteresowane własną rakietą Saturn I, to opłata za wysyłkę i obsługę rakiety w wysokości 250 tys. dolarów. To niemała kwota zwłaszcza dla mniejszych organizacji, które mogłyby być zainteresowane zakupem. Dla porównania niektóre elementy wahadłowca można zakupić za ok. 25 dolarów z wliczonym już kosztem przesyłki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (23)